Mochnacki i Chopin. Słowem i muzyką wspierali ideę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 16:20
- Bardzo wielowymiarowej postaci Mochnackiego nie można redukować do jednej tylko dziedziny, do filozofii politycznej, bo to nie wyczerpuje bogactwa tętniącego pasją - spalającego się w tej pasji - krótkiego życia Maurycego Mochanckiego - tłumaczył prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o tym, jak Mochnacki i Chopin walczyli o nipodległość Polski (Historia żywa)
Fryderyk Chopin na fotografii z ok. 1849 roku
Fryderyk Chopin na fotografii z ok. 1849 rokuFoto: Wikimedia/domena publiczna

Już w wieku 22 lat Maurycy Mochancki był gwiazdą. Osiągnął wiele, ale inaczej niż w przypadku Fryderyka Chopina, miał w swym życiu więcej tragicznych, wręcz dramatycznych wydarzeń (areszt, kłopoty i kolizje z carskim prawem, więzienie i potem praca dla carskiej cenzury).

- W 1825 roku Mochnacki ogłosił swą słynną rozprawę "O duchu i źródłach poezji w Polszcze", dzięki której stał się heroldem romantycznej rewolucji w naszej literaturze. To on torował drogę sukcesom Mickiewicza - przypominał prof. Nowak.    

Żył zaledwie 31 lat. W 1834 roku żegnając Mochnackiego na francuskim cmentarzu, jego przyjaciel kapitan Antoni Olszewski powiedział, że  "…dość żył dla swojej sławy, ale zbyt krótko dla ojczyzny, której był mocnym filarem". Te słowa pasują także do biografii Fryderyka Chopina, artysty tej samej epoki, siedem lat młodszego od Mochnackiego, nazywanego poetą fortepianu, jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, twórcy mazurków i polonezów. 

- Chociaż Francuzi próbowali przedstawiać go jako swego rodaka, Chopin był Polakiem. Od kołyski wychowywał się w duchu polskiego patriotyzmu. Do tego stopnia w jego rodzinnym domu panował duch języka polskiego, że Fryderyk, mimo wielu lat w Paryżu, nigdy nie nauczył się dobrze mówić po francusku - mówił historyk.

Prof. Nowak wyjaśniał dlaczego Maurycy Mochnacki podjął pracę w carskiej cenzurze i za jakie heroiczne czyny został odznaczony Virtuti Militari. Opowiadał też o popularności mazurków i polonezów, o wpływie folkloru na kompozycje genialnego pianisty oraz o roli George Sand w życiu Chopina. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 18.02.2017

Godzina emisji: 15.07

ab/jsz

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski i upadek Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:00
Od zachwytu po nienawiść – tak skrajne emocje budził król Stanisław August Poniatowski już za życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwóch Adamów - Czartoryski i Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 16:00
Książę, który wierzył w szlachetność cara Aleksandra I oraz autor jednego z najsłynniejszych cytatów w historii polskiej literatury "A imię jego czterdzieści i cztery" - to dwaj bohaterowie noszący to samo imię.
rozwiń zwiń