Aleksander Wielopolski - reformator czy zdrajca?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:01
Dla jednych jest symbolem polityki ugodowej i współpracy z caratem oraz sprawcą tragicznego w skutkach powstania styczniowego 1863 roku.
Audio
  • Aleksander Wielopolski i Romuald Traugutt - symbole dwóch postaw charakterystycznych dla polskich powstań narodowych (Historia żywa/Jedynka)
Aleksander Wielopolski
Aleksander WielopolskiFoto: Karol Bayer/Domena publiczna

Dla innych natomiast Aleksander Wielopolski to niedoceniony, bo za wcześnie urodzony pozytywista i reformator, który dokonał śmiałych zmian w szkolnictwie i administracji, a przede wszystkim doprowadził do zniesienia pańszczyzny. Kim był margrabia Aleksander Wielopolski - realistą czy zdrajcą ideałów niepodległości?

W 1864 roku w walce o niepodległą Polskę poległ Romuald Traugutt. Początkowo nie zamierzał brać udziału w powstaniu. Nie widział szans na zwycięstwo. Dlaczego zmienił zdanie, został dyktatorem i miał nadzieję na podtrzymanie upadającego już zrywu?

Aleksander Wielopolski i Romuald Traugutt to bohaterowie odwiecznego sporu: "bić się czy nie bić?". Postawy ich obu ocenia w audycji prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 15.12

mg/pg

Czytaj także

Romuald Traugutt. Dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 05:30
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk prof. Andrzej Szwarc. W nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 władze carskie aresztowały Romualda Traugutta, dyktatora powstania styczniowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honorat Koźmiński i inna walka o naszą niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 21:22
- Tak jak Piotr Skarga w kazaniach piętnował wady narodowe, tak Honorat Koźmiński uczulał na pijaństwo, niezgodę, bezkrytyczne przyjmowanie zagranicznych wzorców i odejście od wiary - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
rozwiń zwiń