Anders i Świerczewski. Dwóch generałów i wielka polityka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 16:03
Bohaterami audycji będą gen. Władysław Anders oraz gen. Karol Świerczewski, na przemian uznawani za herosów lub zdrajców, w zależności od tego, kto aktualnie sprawował w Polsce władzę.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak porównuje biografie gen. Władysława Andersa i gen. Karol Świerczewskiego (Historia żywa/Jedynka)
Gen. Władysław Anders oraz gen. Karol Świerczewski
Gen. Władysław Anders oraz gen. Karol ŚwierczewskiFoto: Domena publiczna

Generał Władysław Anders - bohater spod Monte Cassino, wcześniej twórca Armii Polskiej w Związku Sowieckim, dowódca 2 Korpusu Polskiego, po II wojnie światowej na emigracji Naczelny Wódz i następca prezydenta RP.

Generał Karol Świerczewski "Walter" - w czasach PRL człowiek legenda, który miał polec w walce o utrwalanie władzy ludowej, i o którym mówiono, że "kulom się nie kłaniał", uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, współtwórca Ludowego Wojska Polskiego.

Pierwszy stał się bohaterem za życia, drugi - po śmierci, której powody rodzą różne spekulacje. Gen. Anders został wyklęty przez władzę ludową. Gen. Świerczewski trafił dzięki niej na banknot o nominale 50 zł - po lekkim retuszu biografii…

Co ich łączyło, a co dzieliło w myśleniu o Polsce? Jak czasy, w których żyli, wpływały na ich wybory życiowe, jak oni sami zmienili historię? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 6.05.2017

Godzina emisji: 15.06

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biało-czerwona flaga. Geneza, ciekawostki, anegdoty

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 06:30
W sobotę 2 maja, w Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, zapraszamy na kurs z biało-czerwonej. Przez cały dzień przedstawiamy opowieści o naszej fladze i jej historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edmund i Wanda Królowie. Wojna i miłość

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 17:00
Wielka historia składa się z milionów indywidualnych losów. Czasem w historii osoby lub jednej rodziny możemy odnaleźć splot odległych od siebie wydarzeń. Taki był właśnie los Edmunda i Wandy Królów.
rozwiń zwiń