Ciepliński i Karski - chcieli uratować świat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:00
Bohaterami kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" byli płk Łukasz Ciepliński i Jan Karski - ludzie, których życie było misją. 
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak opowiedział o płk Łukaszu Cieplińskim i Janie Karskim (Historia żywa/Jedynka)
płk Łukasz Ciepliński i Jan Karski
płk Łukasz Ciepliński i Jan KarskiFoto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Muzeum Okręgowe w Rzeszowie/Małgorzata Miłaszewska-Duda - Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego

Pułkownik Łukasz Ciepliński "Pług" - żołnierz wyklęty, rocznik 1913, jeden z legendarnych przywódców Polski Podziemnej i drugiej konspiracji, autor grypsów pisanych z komunistycznej celi, poruszającego źródła historycznego o ostatnich chwilach życia przed rozstrzelaniem w 1951 roku oraz o marzeniach o wolności i niepodległej Polsce.


czytaj więcej
Karski1200x660.jpg
Jan Karski - serwis specjalny

Jan Karski - o rok młodszy od pułkownika Cieplińskiego; prawnik, historyk, dyplomata, obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych. Zasłynął  jako kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego oraz świadek Holokaustu. Przez całe swoje długie życie przypominał, że ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holocaust.

Pułkownik Łukasz Ciepliński i Jan Karski – legendarni świadkowie naszej historii, ludzie, których życie było misją. Jakie przesłanie pozostawili nam na przyszłość? O tym opowiadał prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 20.05.2017

Godzina emisji: 15.11

zi

Czytaj także

Witold Pilecki w rękach UB. "Oświęcim, to była igraszka"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 13:21
8 maja 1947 roku rotmistrz Witold Pilecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki. - Wiemy od współwięźniów, że był torturowany w trakcie przesłuchań – mówi Grzegorz Rutkowski, historyk z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilecki i Sendlerowa - bohaterowie bez skazy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:49
"Kochajcie swoją Ojczyznę. Kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi" - tak pisał do swojej córki Zofii w jednym z ostatnich listów rotmistrz Witold Pilecki.
rozwiń zwiń