X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ciepliński i Karski - chcieli uratować świat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:00
Bohaterami kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" byli płk Łukasz Ciepliński i Jan Karski - ludzie, których życie było misją. 
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak opowiedział o płk Łukaszu Cieplińskim i Janie Karskim (Historia żywa/Jedynka)
płk Łukasz Ciepliński i Jan Karski
płk Łukasz Ciepliński i Jan KarskiFoto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Muzeum Okręgowe w Rzeszowie/Małgorzata Miłaszewska-Duda - Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego

Pułkownik Łukasz Ciepliński "Pług" - żołnierz wyklęty, rocznik 1913, jeden z legendarnych przywódców Polski Podziemnej i drugiej konspiracji, autor grypsów pisanych z komunistycznej celi, poruszającego źródła historycznego o ostatnich chwilach życia przed rozstrzelaniem w 1951 roku oraz o marzeniach o wolności i niepodległej Polsce.


czytaj więcej
Karski1200x660.jpg
Jan Karski - serwis specjalny

Jan Karski - o rok młodszy od pułkownika Cieplińskiego; prawnik, historyk, dyplomata, obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych. Zasłynął  jako kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego oraz świadek Holokaustu. Przez całe swoje długie życie przypominał, że ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holocaust.

Pułkownik Łukasz Ciepliński i Jan Karski – legendarni świadkowie naszej historii, ludzie, których życie było misją. Jakie przesłanie pozostawili nam na przyszłość? O tym opowiadał prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 20.05.2017

Godzina emisji: 15.11

zi

Komentarze1
aby dodać komentarz
sumwodny2017-05-24 02:55 Zgłoś
Szanowny Panie Profesorze. Wspominajac o bohaterskich wyczynach Jana Karskiego , pomijany jest fakt ze p.Karski byl oficerem ktory podlegal rozkazom swoich zwierzchnikow. Nie mamy wiadomosci o tym czy pozostajac w Stanach Zjednoczonych , czynil to rowniez na rozkaz. Mozna raczej mniemac iz po prostu zadekowal sie tam , czyniac swoje przyszle zycie wygodnym w odroznieniu od swoich kolegow pozostalych na obczyznie badz odnajdujacych nowa, czesto brutalna , rzeczywistosc po rzadami Zwiazku Radzieckiego. Wiem ze tematem audycji byl Jan Karski , jednak szkoda ze zarowno wsrod srodowisk zydowskich jak i polskich historykow , pomija sie osobe Pana Szmula Zygielboim`a , ktorego wizyte w Waszyngtonie , bezowocna zreszta, skopiowal dopiero pozniej , na rozkaz, Jan Karski. Z Powazaniem

Czytaj także

Witold Pilecki w rękach UB. "Oświęcim, to była igraszka"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 13:21
8 maja 1947 roku rotmistrz Witold Pilecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki. - Wiemy od współwięźniów, że był torturowany w trakcie przesłuchań – mówi Grzegorz Rutkowski, historyk z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilecki i Sendlerowa - bohaterowie bez skazy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:49
"Kochajcie swoją Ojczyznę. Kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi" - tak pisał do swojej córki Zofii w jednym z ostatnich listów rotmistrz Witold Pilecki.
rozwiń zwiń