Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną?

Kiedy myślimy o czternastowiecznej Polsce to przypominamy sobie powiedzenie: Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Historycy odnotowali, ze powstało tysiąc wiosek i sto miast. Wbrew powiedzeniu długo jeszcze drewnianych...
Pomnik Kazimierza III Wielkiego, odsłonięty 2009 r., autorstwa krakowskiego rzeźbiarza - prof. Czesława Dźwigaja, stoi w Parku Miejskim w Skawinie
Pomnik Kazimierza III Wielkiego, odsłonięty 2009 r., autorstwa krakowskiego rzeźbiarza - prof. Czesława Dźwigaja, stoi w Parku Miejskim w SkawinieFoto: Shutterstock.com/Agnes Kantaruk
O Audycji

Nasz rozwój gospodarczy i wzmocnienie militarne Polski, bogacenie się jej mieszkańców, rozkwit szkolnictwa dostrzegła Europa. To w Krakowie w 1364 roku odbył się zjazd monarchów i książąt europejskich, gdzie nasz król był mediatorem w sporze czesko-węgierskim.

Ojciec Kazimierza, Władysław Łokietek angażował się bardziej w konflikty wojenne, a gospodarka głównie miała je finansować. Jego syn Kazimierz Wielki uznał, że Polskę nie stać na zbrojne zatargi z sąsiadami. Stąd nie głównie miecz a mediacje w polityce zagranicznej to była jego filozofia działania. I Polska w budowie mówiąc językiem współczesnym, wiek boomu gospodarczego. W audycji o czasach budowania gospodarczych i dyplomatycznych fundamentów Polski w XIV wieku.

- Kazimierz umiejętnie na każdym niemal odcinku swojej działalności gospodarczej umiał zwiększać dochody państwa, czyli własne. Był autorem największego chyba w historii Polski programu rozbudowy wewnętrznej struktury tego państwa. Kronikarz współczesny przypisał Kazimierzowi otoczenie murami 24 miast i wzniesienie 36 zamków. Dzisiaj badacze podnoszą te liczby do 30-35 ufortyfikowanych miast i ponad 50 zbudowanych zamków - mówi prof. Andrzej Nowak.

Jak budowano gospodarcze i dyplomatyczne fundamenty Polski w XIV wieku? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

W naszym cyklu poświęconym setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku odwołujemy się do czasów minionych podążając śladami tych, którzy budowali suwerenność Polski i jej bronili lub ją tracili.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 14.09

kh


Playlista