X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną?

Kiedy myślimy o czternastowiecznej Polsce to przypominamy sobie powiedzenie: Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Historycy odnotowali, ze powstało tysiąc wiosek i sto miast. Wbrew powiedzeniu długo jeszcze drewnianych...
Pomnik Kazimierza III Wielkiego, odsłonięty 2009 r., autorstwa krakowskiego rzeźbiarza - prof. Czesława Dźwigaja, stoi w Parku Miejskim w Skawinie
Pomnik Kazimierza III Wielkiego, odsłonięty 2009 r., autorstwa krakowskiego rzeźbiarza - prof. Czesława Dźwigaja, stoi w Parku Miejskim w SkawinieFoto: Shutterstock.com/Agnes Kantaruk
O Audycji

Nasz rozwój gospodarczy i wzmocnienie militarne Polski, bogacenie się jej mieszkańców, rozkwit szkolnictwa dostrzegła Europa. To w Krakowie w 1364 roku odbył się zjazd monarchów i książąt europejskich, gdzie nasz król był mediatorem w sporze czesko-węgierskim.

Ojciec Kazimierza, Władysław Łokietek angażował się bardziej w konflikty wojenne, a gospodarka głównie miała je finansować. Jego syn Kazimierz Wielki uznał, że Polskę nie stać na zbrojne zatargi z sąsiadami. Stąd nie głównie miecz a mediacje w polityce zagranicznej to była jego filozofia działania. I Polska w budowie mówiąc językiem współczesnym, wiek boomu gospodarczego. W audycji o czasach budowania gospodarczych i dyplomatycznych fundamentów Polski w XIV wieku.

- Kazimierz umiejętnie na każdym niemal odcinku swojej działalności gospodarczej umiał zwiększać dochody państwa, czyli własne. Był autorem największego chyba w historii Polski programu rozbudowy wewnętrznej struktury tego państwa. Kronikarz współczesny przypisał Kazimierzowi otoczenie murami 24 miast i wzniesienie 36 zamków. Dzisiaj badacze podnoszą te liczby do 30-35 ufortyfikowanych miast i ponad 50 zbudowanych zamków - mówi prof. Andrzej Nowak.

Jak budowano gospodarcze i dyplomatyczne fundamenty Polski w XIV wieku? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

W naszym cyklu poświęconym setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku odwołujemy się do czasów minionych podążając śladami tych, którzy budowali suwerenność Polski i jej bronili lub ją tracili.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 14.09

kh


Playlista