Fenomen polskiej szlachty - narodu politycznego

W 1792 roku Wincenty Skrzetuski - ksiądz, prawnik, pedagog i pisarz polityczny - stwierdził: "Szlachta polska jest Elektorką Królów, matką i zarodem Senatu, stanowicielką praw, sprawczynią sądów, mocą wojska, ozdobą pokoju, tarczą wolności. Zaszczytów tych zazdroszczą jej sąsiedzi, nie pojmują barbarzyńcy, lękają się nieprzyjaciele".
Potęga Rzeczypospolitej u zenitu. Złota Wolność. Elekcja R.P. 1573. Obraz Jana Matejki
Potęga Rzeczypospolitej u zenitu. Złota Wolność. Elekcja R.P. 1573. Obraz Jana MatejkiFoto: Wikipedia/Domena Publiczna
O Audycji

Nazwa szlachta wywodzi się z języka niemieckiego od słów w tłumaczeniu na polski ród lub rąbać. Słowo przyszło do Polski z Czech. Szlachta ukształtowała się w Europie w średniowieczu. Mówiono tak o ludziach wywodzących się nie z pospólstwa, ale z tych szlachetnie urodzonych, a także tych uszlachconych w uznaniu jakichś szczególnych zasług. Pierwszymi szlachcicami byli rycerze, grupa uprzywilejowana i obdarzana przywilejami przez władców, jako ich główne oparcie w dążeniu do władzy i w jej utrzymywaniu.

Jak powstał naród polityczny w Polsce – nowi współgospodarze Niepodległej? Kto go stanowił? Dlaczego sięgamy do lat 1355-1384, epoki kończącej rządy Piastów i czasów Polski Andegaweńskiej? Czy to także koniec władzy absolutnej króla? Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

W naszym cyklu poświęconym setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku odwołujemy się do czasów minionych, podążając śladami tych, którzy budowali suwerenność Polski.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 28.10.2017

Godzina emisji: 14.09

mg

Playlista