Jak rodziła się demokracja szlachecka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:19
Koszyce 1374, Czerwińsk 1422, Warta 1423, Jedlnia, Kraków lata 1430-33, Cerekwica i Nieszawa 1454, Piotrków 1496, Mielnik 1501. Z tymi miastami związane są przywileje szlacheckie nadawane przez władców.
Audio
  • Jak rodziła się demokracja szlachecka (Historia żywa/Jedynka)
Polski szlachcic, reprodukcja obrazu Rembrandta
Polski szlachcic, reprodukcja obrazu RembrandtaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Owe przywileje stały się podstawą wzrostu znaczenia Sejmu i Sejmików, czyli miejsc, gdzie spotykała się szlachta i walczyła o rozszerzenie swoich praw, ale i debatowała o losach państwa. Dlaczego wtedy i w tych miastach rodziły się nowe filary suwerenności Polski, czyli demokracja szlachecka i parlamentaryzm?

Cykl "Historia żywa" poświęcony jest setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku. Odwołujemy się do czasów minionych, przypominając wydarzenia i ich głównych bohaterów budujących niepodległość i suwerenność Polski lub prowadzących do ich utraty.

Naszym gościem był prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski". Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 14.08

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy zwycięzców 10. konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 12:01
W gronie laureatów znaleźli się: Joanna Dufrat, Barbara Patlewicz, Piotr Cichoracki, Sławomir Dębski, Grzegorz Motyka, Michał Pszczółkowski i Ryszard Tomczyk. Uroczysta gala konkursu odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Współorganizatorem plebiscytu było Polskie Radio.
rozwiń zwiń