X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Książka, która stała się przyczyną wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:10
W 1650 roku ambasador cara Aleksego zażądał zniszczenia nakładu książki o przewagach bitewnych króla Władysława IV w walkach z Rosją (nasz władca był tytularny carem Rosji do 1634).
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vasilev Evgenii/shutterstock.com

Ambasador domagał się też kary śmierci dla autora dzieła. Przy okazji zażądano ziemi smoleńskiej, ogromnych odszkodowań, a także egzekucji księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, wojewody ruskiego. 

Senatorowie, z obawy przed wojną, zgodzili się na wydarcie karty, na której nie wymieniono wszystkich tytułów cara (powód obrazy dla Rosjan). Jednak w 1653 roku Rosja rozpoczęła koncentrację wojsk na naszej granicy. To początek wojny polsko-rosyjskiej w latach 1654-1667.

Sienkiewiczowska "Trylogia" odnotowuje najazd turecki, wojnę kozacką, ale o równie okrutnym i grabieżczym jak potop szwedzki najeździe moskiewskim mówi epizodycznie z powodu carskiej cenzury. To miała być zapomniana wojna.

W chwili rozpoczęcia najazdu szwedzkiego w 1655 roku Rzeczpospolita prowadziła od ponad roku wojnę z Rosją. To uniemożliwiło nam skuteczną walkę ze Szwedami.

W pewnym momencie tylko 1 procent terytorium Rzeczypospolitej nie był zajety bądź przez Rosję, bądź przez Szwedów, bądż przez powstańców kozackich Chmielnickiego.

Historycy oceniają, że straty poniesione przez Rzeczpospolitą w potopie szwedzkim były znacznie większe niż nasze straty w II wojnie światowej. A co przyniosła ta zapomniana wojna z Rosją? Jak Polsce udalo się przetrwać i uniknąć tego co nastąpiło ponad 100 lat później? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog)

Data emisji: 23.12.2017

Godzina emisji: 14.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak rodziła się demokracja szlachecka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:19
Koszyce 1374, Czerwińsk 1422, Warta 1423, Jedlnia, Kraków lata 1430-33, Cerekwica i Nieszawa 1454, Piotrków 1496, Mielnik 1501. Z tymi miastami związane są przywileje szlacheckie nadawane przez władców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sarmackie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 14:54
Sarmacki Ptolemeusz – tak kilka stuleci temu nazywano słynnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Przymiotnik sarmacki był nagminnie stosowany od XVI wieku. Wtedy narodziła się fascynacja sarmatyzmem w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczpospolita potęgą Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 15:00
W II połowie XVI wieku, zwanego złotym wiekiem dziejów Polski, państwo polsko-litewskie miało prawie 1 mln km2 powierzchni i ok. 11 milionów mieszkańców.
rozwiń zwiń