Jak ks. Stanisław Konarski budził ducha niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:45
1 lutego 1717 roku Europa Środkowo-Wschodnia była jeszcze w ogniu wielkiej wojny północnej między Szwecją a Rosją, Saksonią i Danią, wojny toczonej od 17 lat głównie na terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Audio
  • Jak ks. Konarski budził ducha niepodległości? (Historia żywa/Jedynka)
Ks. Stanisław Konarski
Ks. Stanisław KonarskiFoto: Domena publiczna

Tego dnia doszło do zwołania tzw. sejmu niemego w Warszawie. Skłócona z królem Augustem II Mocnym część szlachty zawarła układ z monarchą, choć posłom nie pozwolono zabrać głosu. Reformy były sygnowane przez rosyjskiego ambasadora Grigorija Dołgorukowa. Polska wyraźnie stała się przedpolem Rosji w Europie, a kolejne dziesięciolecia nazywa się okresem petersburskiego protektoratu w Polsce.

- Król August II umierał w niesławie, choć powiedzenie "za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa" miało także swoje pozytywne znaczenie w tamtych czasach - po 1717 roku Rzeczypospolita odetchnęła nareszcie od wojny, był pokój. Można było odbudowywać życie i gospodarcze, i materialne, a stopniowo także życie duchowe. Zaczynała dojrzewać myśl symbolizowana przede wszystkim jednym nazwiskiem - ks. Stanisława Konarskiego - wskazał prof. Andrzej Nowak.

Kim był ks. Stanisław Konarski? Co proponował? Dlaczego nazywany jest "Mądrym"?Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 14.08

kk/abi


Czytaj także

Książka, która stała się przyczyną wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:10
W 1650 roku ambasador cara Aleksego zażądał zniszczenia nakładu książki o przewagach bitewnych króla Władysława IV w walkach z Rosją (nasz władca był tytularny carem Rosji do 1634).
rozwiń zwiń