X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak ks. Stanisław Konarski budził ducha niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:45
1 lutego 1717 roku Europa Środkowo-Wschodnia była jeszcze w ogniu wielkiej wojny północnej między Szwecją a Rosją, Saksonią i Danią, wojny toczonej od 17 lat głównie na terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Audio
  • Jak ks. Konarski budził ducha niepodległości? (Historia żywa/Jedynka)
Ks. Stanisław Konarski
Ks. Stanisław KonarskiFoto: Domena publiczna

Tego dnia doszło do zwołania tzw. sejmu niemego w Warszawie. Skłócona z królem Augustem II Mocnym część szlachty zawarła układ z monarchą, choć posłom nie pozwolono zabrać głosu. Reformy były sygnowane przez rosyjskiego ambasadora Grigorija Dołgorukowa. Polska wyraźnie stała się przedpolem Rosji w Europie, a kolejne dziesięciolecia nazywa się okresem petersburskiego protektoratu w Polsce.

- Król August II umierał w niesławie, choć powiedzenie "za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa" miało także swoje pozytywne znaczenie w tamtych czasach - po 1717 roku Rzeczypospolita odetchnęła nareszcie od wojny, był pokój. Można było odbudowywać życie i gospodarcze, i materialne, a stopniowo także życie duchowe. Zaczynała dojrzewać myśl symbolizowana przede wszystkim jednym nazwiskiem - ks. Stanisława Konarskiego - wskazał prof. Andrzej Nowak.

Kim był ks. Stanisław Konarski? Co proponował? Dlaczego nazywany jest "Mądrym"?Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 14.08

kk/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książka, która stała się przyczyną wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:10
W 1650 roku ambasador cara Aleksego zażądał zniszczenia nakładu książki o przewagach bitewnych króla Władysława IV w walkach z Rosją (nasz władca był tytularny carem Rosji do 1634).
rozwiń zwiń