Kto nam zabrał niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 17:00
W audycji "Historia żywa" mówimy o przyczynach upadku Rzeczypospolitej.
Audio
  • Przyczyny początku końca Rzeczypospolitej. Z mapy zniknęło jedno z największych państw europejskich (Historia żywa/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/shutterstock.com

"Nie ma już Polski. Jej Stanisław [August] nie żyje, jej szlachta została zmuszona do ucieczki za granicę - i o tym, że ona kiedykolwiek istniała, wkrótce będą pamiętać tylko historyk, geograf lub plotkarz" - taka informacja ukazała się w amerykańskiej gazecie "Columbian Centinel" wydanej w Bostonie 23 listopada 1799 roku.

Dyskusja o przyczynach upadku Rzeczypospolitej rozpoczęła się już po III rozbiorze, w końcu XVIII wieku. Jedni wskazywali przyczyny wewnętrze: słabość władzy państwowej, bezwład sejmów i anarchię. Drudzy zewnętrzne: wojny rujnujące Polskę (mimo jej neutralności), złą koniunkturę gospodarczą i zaborczość sąsiadów. 

Szukano i szuka się nadal początku końca Rzeczypospolitej. Szukamy ich w towarzystwie profesora Andrzeja Nowaka. Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 16.10

kk/ag


Czytaj także

Potop szwedzko-rosyjski, czyli III wojna północna

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 14:50
"Czemu diabli Polskę rozszarpali?" - pytał  w XIX wieku Józef Szujski, historyk, jeden z krakowskich stańczyków, publicysta, poeta, prozaik, zastanawiając się nad burzliwymi czasami II wojny północnej, okresu potopu szwedzkiego na ziemiach polskich w połowie XVII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym była konfederacja barska?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 15:15
Dla jednych konfederacja barska to pierwsze powstanie narodowe w imię niepodległości przeciwko imperialnej Rosji i jej wpływom w Rzeczpospolitej. Dla drugich to ruch polityczno-militarny, którego celem było wyrzucenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z tronu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rozbiorów Polski dało się uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 14:53
18 maja 1792 roku armia rosyjska przekroczyła granice Rzeczypospolitej. Rozpoczęła się rosyjska interwencja tłumaczona hasłami "obrony zagrożonej wolności". To wydarzenie było początkiem wojny polsko-rosyjskiej, zwanej wojną w obronie Konstytucji 3 Maja.
rozwiń zwiń