Jeszcze Polska nie umarła, czyli Legiony Polskie i początki pracy organicznej pod zaborami

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 18:18
"Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski, za twoim przewodem złączym się z narodem" - śpiewali żołnierze Legionów Polskich.
Audio
  • Legiony Polskie i początki pracy organicznej pod zaborami (Historia żywa/Jedynka)
Twórca legionów gen. Jan Henryk Dąbrowski
Twórca legionów gen. Jan Henryk DąbrowskiFoto: domena publiczna

Legiony Polskie powstały za sprawą starań generała Jana Henryka Dąbrowskiego już 9 stycznia 1797 roku we Włoszech. To zaledwie dwa lata po III rozbiorze Polski, kiedy Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Ta formacja wojskowa miała walczyć o niepodległą Polskę u boku wojsk włoskich i francuskich pod wodzą Napoleona Bonaparte. Ale Francja zawarła pokój z Austriakami w tym samym 1797 roku, choć niebawem znów rozpoczęła się wojna. Austrię wsparła Rosja.

Legioniści ponosili spore straty na polach bitewnych. W sumie w Legionach służyło około tysiąca oficerów i 25 tysięcy podoficerów oraz szeregowych. Czas pokazał, że ich marzenie się jednak nie spełniło. Czy przelewali krew niepotrzebnie?

Niektórzy z tych Polaków, którzy stali u boku Napoleona do końca, wrócili do rodzinnych domów. Tak jak w 1815 roku Dezydery Chłapowski rozczarowany polityką Bonapartego wobec Polski. W swoim majątku w Turwi, w zaborze pruskim, zyskał miano pioniera nowoczesnej gospodarki rolnej. Uważał, że jedyną możliwą drogą do odzyskania niepodległości jest działalność gospodarcza i ekonomiczna edukacja Polaków. 

W audycji mówimy o walce zbrojnej Polaków po 1795 roku i o początkach  pracy organicznej pod zaborami, czyli o dwóch drogach do niepodległości. Zatem bić się czy bogacić? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 14.08

ag

Czytaj także

"Ludzie wolni są braćmi" - tak brzmiało motto Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 05:47
9 stycznia 1797 roku starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich, formacji wojskowej, która miała walczyć o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Henryk Dąbrowski – bohater nie tylko hymnu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 05:50
6 czerwca 1818 roku w Wielkopolsce zmarł generał Jan Henryk Dąbrowski. Jest jedną z dwóch - obok Stefana Czarnieckiego - postaci uwiecznionych w hymnie państwowym. 
rozwiń zwiń