X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jeszcze Polska nie umarła, czyli Legiony Polskie i początki pracy organicznej pod zaborami

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 18:18
"Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski, za twoim przewodem złączym się z narodem" - śpiewali żołnierze Legionów Polskich.
Audio
  • Legiony Polskie i początki pracy organicznej pod zaborami (Historia żywa/Jedynka)
Twórca legionów gen. Jan Henryk Dąbrowski
Twórca legionów gen. Jan Henryk DąbrowskiFoto: domena publiczna

Legiony Polskie powstały za sprawą starań generała Jana Henryka Dąbrowskiego już 9 stycznia 1797 roku we Włoszech. To zaledwie dwa lata po III rozbiorze Polski, kiedy Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Ta formacja wojskowa miała walczyć o niepodległą Polskę u boku wojsk włoskich i francuskich pod wodzą Napoleona Bonaparte. Ale Francja zawarła pokój z Austriakami w tym samym 1797 roku, choć niebawem znów rozpoczęła się wojna. Austrię wsparła Rosja.

Legioniści ponosili spore straty na polach bitewnych. W sumie w Legionach służyło około tysiąca oficerów i 25 tysięcy podoficerów oraz szeregowych. Czas pokazał, że ich marzenie się jednak nie spełniło. Czy przelewali krew niepotrzebnie?

Niektórzy z tych Polaków, którzy stali u boku Napoleona do końca, wrócili do rodzinnych domów. Tak jak w 1815 roku Dezydery Chłapowski rozczarowany polityką Bonapartego wobec Polski. W swoim majątku w Turwi, w zaborze pruskim, zyskał miano pioniera nowoczesnej gospodarki rolnej. Uważał, że jedyną możliwą drogą do odzyskania niepodległości jest działalność gospodarcza i ekonomiczna edukacja Polaków. 

W audycji mówimy o walce zbrojnej Polaków po 1795 roku i o początkach  pracy organicznej pod zaborami, czyli o dwóch drogach do niepodległości. Zatem bić się czy bogacić? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 14.08

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ludzie wolni są braćmi" - tak brzmiało motto Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 06:00
9 stycznia 1797 roku starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich, formacji wojskowej, która miała walczyć o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Henryk Dąbrowski – bohater nie tylko hymnu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 06:50
6 czerwca 1818 roku w Wielkopolsce zmarł generał Jan Henryk Dąbrowski. Jest jedną z dwóch - obok Stefana Czarnieckiego - postaci uwiecznionych w hymnie państwowym. 
rozwiń zwiń