Księstwo Warszawskie - namiastka państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 14:50
Czy to było państwo wywalczone przez Polaków u boku Napoleona Bonapartego czy państwo kompromisowe - element nowego układu sił w Europie doby napoleońskiej?
Audio
  • Małe księstwo i wielkie niespełnione nadzieje (Historia żywa/Jedynka)
Książę Józef Poniatowski przed frontem kompanii grenadierów. Fragment obrazu Januarego Suchodolskiego (1857)
Książę Józef Poniatowski przed frontem kompanii grenadierów. Fragment obrazu Januarego Suchodolskiego (1857)Foto: domena publiczna

Państwo kompromisowe zakładało równowagę między Cesarstwem Wschodu, czyli Francją i jej strefą wpływów, a Cesarstwem Północy, czyli Rosją, która ma swoją strefę wpływów, w którą Napoleon nie będzie ingerował?

Księstwo Warszawskie, bo o nim mowa, namiastka państwa polskiego, utworzone przez Napoleona z ziem zabranych przez zaborców, powstało na mocy pokoju w Tylży 7 lipca 1807 roku. Istniało osiem lat, miało swoją armię, urzędy, szkolnictwo. Pokój zawarli zwycięski Cesarz Francuzów - Napoleon Bonaparte i pokonany w boju car Rosji - Aleksander I.  

Aleksander I przegrał wojnę z Francją jako sojusznik króla pruskiego. Ale Rosja wyszła z tej wojny jako państwo, które nic nie straciło terytorialnie, ale nawet zyskało - obwód białostocki. Czy negocjacje w Tylży kończą kompromisem dwaj przyjaciele, sojusznicy, a nie niedawni wrogowie? 

Już 22 lipca 1807 roku w Dreźnie Napoleon Bonaparte nadał księstwu konstytucję. Nie była to jednak Konstytucja 3 Maja. Księstwo liczyło nieco ponad 100 tysięcy km kwadratowych, niespełna jedną dziesiątą terytorium Rzeczypospolitej przedrozbiorowej. 

W audycji mówimy o małym Księstwie wielkich nadziei na odrodzenie Polski. Dlaczego były to nadzieje niespełnione?

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 3.03.2018

Godzina emisji: 14.11

ag


Czytaj także

Jeszcze Polska nie umarła, czyli Legiony Polskie i początki pracy organicznej pod zaborami

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 18:18
"Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski, za twoim przewodem złączym się z narodem" - śpiewali żołnierze Legionów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Majchrowski - człowiek o niebanalnym życiorysie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 20:14
Stefan Majchrowski - pisarz, autor blisko stu słuchowisk i audycji, w tym dla dzieci, przygotowanych dla Polskiego Radia. 22 lutego minęła 30. rocznica jego śmierci, a 13 marca minie 110 rocznica urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie można być patriotą i nie kochać przyrody ojczystej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 12:29
Bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Ludzie Niepodległości" był prof. Władysław Szafer, legenda polskiej botaniki.
rozwiń zwiń