X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kongresówka - doświadczenie polskiego państwa pod berłem cara

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:08
Państwo to powstało na mocy kongresu wiedeńskiego w 1815 roku, połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim do 1832 roku. Ta granica czasowa jest związana z powstaniem listopadowym. Każdy car miał być jednocześnie królem Polski. O Królestwie Kongresowym w "Historii żywej" mówił historyk prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Królestwo Kongresowe pod berłem cara (Historia żywa/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Kongresówka miała swoją konstytucję, sejm, wojsko, monetę, szkolnictwo. Językiem urzędowym był język polski. - Staszic planował też rozbudowę zagłębia staropolskiego i oparcie na tym historycznym ośrodku przemysłowym nowego rozwoju ekonomicznego w warunkach XIX-wiecznych. To jest też czas zwycięstwa uprawy ziemniaków. Bez ziemniaków nie byłoby rewolucji demograficznej II poł. XIX wieku. Więcej ludzi się rodziło i przeżywało niż umierało z powodu głodu – mówił prof. Andrzej Nowak.   

Później, do 1918 roku, była już włączona do Imperium Rosyjskiego, pozbawiona konstytucji zastąpionej przez Statut Organiczny. W kwietniu 1883 roku nazwana przez cara Aleksandra III Krajem Nadwiślańskim. To było 20 lat po wybuchu kolejnego polskiego powstania - styczniowego, również przegranego.

Kongresówka była doświadczeniem polskiego państwa pod berłem cara w okresie 1815-1830 nazywanym w historii okresem "złudzeń przedlistopadowych". Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 14.11

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książka, która stała się przyczyną wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:10
W 1650 roku ambasador cara Aleksego zażądał zniszczenia nakładu książki o przewagach bitewnych króla Władysława IV w walkach z Rosją (nasz władca był tytularny carem Rosji do 1634).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po klęsce Napoleona. Nowe rozdanie w sprawie polskiej – utworzenie Królestwa Polskiego w 1815 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 14:55
"Złe z dobrem pomieszane, ale lepiej nam będzie, niż było" – to słowa księcia Adama Czartoryskiego o Królestwie Polskim. Tak zwana Kongresówka powstała z większości dotychczasowych ziem, istniejącego w epoce wojen napoleońskich, Księstwa Warszawskiego. 
rozwiń zwiń