X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Noc listopadowa, czyli powstańcza gorączka 1830-31

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:00
Klęska na własne życzenie, zmarnowana szansa - te określenia przylgnęły do Powstania Listopadowego 1830-31 roku, zrywu Polaków z Piotrem Wysockim na czele przeciwko rosyjskiemu zaborcy, największej potędze militarnej ówczesnej Europy.
Audio
  • Powody upadku powstania listopadowego (Historia żywa/Jedynka)
Wojciech Kossak Olszynka Grochowska. Obraz przedstawia żołnierzy 4. Pułku Piechoty Liniowej (Czwartaków) z karabinami skałkowymi w szyku bojowym, odpierających kolejny szturm Rosjan
Wojciech Kossak "Olszynka Grochowska". Obraz przedstawia żołnierzy 4. Pułku Piechoty Liniowej (Czwartaków) z karabinami skałkowymi w szyku bojowym, odpierających kolejny szturm RosjanFoto: domena publiczna

Przecież odwagi i waleczności nie brakowało uczestnikom powstania. Stoczyli zwycięską bitwę pod Grochowem w obronie Warszawy, największą bitwę na naszym kontynencie od czasu wojen napoleońskich.

Noc listopadowa, powstańcza gorączka, dalej regularna wojna między Polską a Rosją. Sejm Królestwa Polskiego podjął uchwalę o detronizacji cara Mikołaja I, który był władcą królestwa. Prof. Andrzej Nowak wspomina, że powstanie było reakcją na planowany pobór do wojska. Rosyjski car chciał stłumić powstanie w Belgii, która chciała odłączyć się od Holandii. Na tę wojnę z pewnością zostałyby wysłane polskie pułki. - Zarządzający książę Konstanty nie bardzo był nastawiony na wojnę z Królestwem Polskim i nie chciał wystąpić na czele hufców rosyjskich aby zniszczyć jego ukochane dzieło, czyli armię Królestwa Polskiego - mówi historyk. Stąd sukcesy powstańców w początkowej fazie zrywu. Jaką rolę odegrali w powstaniu generałowie Józef Chłopicki i Jan Skrzynecki?

Dlaczego trwające prawie rok powstanie upadło, czy naprawdę musiało zakończyć się klęską, która przyniosła represje i znaczące ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego? Jakie jest jego dziedzictwo i jakie miało znaczenie w historii powstań polskich?

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 14.08

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa pod Olszynką Grochowską – odepchnąć Rosjan od stolicy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 06:00
Rosyjskie wojsko parło w kierunku Warszawy. Car chciał zgnieść powstanie listopadowe, wysyłając pod wodzą Iwana Dybicza sześćdziesiąt tysięcy żołnierzy. Czoła stawiła im mniej liczna armia polska. Niewielki, podwarszawski lasek stał się świadkiem krwawego starcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: M jak mydło Wysockiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 20:00
Instruktor musztry w Szkole Podchorążych, podporucznik. Jako 22-latek stracił rodziców - jego rodziną stali się koledzy z koszar, a jedyną miłością - Polska. Wieczór i noc 29 listopada 1830 roku to przełomowy moment w jego życiu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongresówka - doświadczenie polskiego państwa pod berłem cara

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:08
Państwo to powstało na mocy kongresu wiedeńskiego w 1815 roku, połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim do 1832 roku. Ta granica czasowa jest związana z powstaniem listopadowym. Każdy car miał być jednocześnie królem Polski. O Królestwie Kongresowym w "Historii żywej" mówił historyk prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń