X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielka Emigracja – laboratorium duchowej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:12
6 listopada 1831 roku w Paryżu powstał Komitet Tymczasowy Emigracji Polskiej na czele z Bonawenturą Niemojowskim.
Audio
  • Wielka Emigracja – laboratorium duchowej niepodległości (Historia żywa/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/vkilikov

To było pierwsze  ugrupowanie polityczne Wielkiej Emigracji, jednego z największych ruchów emigracyjnych ówczesnej Europy. Historia Wielkiej Emigracji rozpoczyna się jeszcze w czasie powstania listopadowego. Między lipcem a październikiem 1831 roku oddziały polskich powstańców osaczane przez Rosjan przekraczały granicę z Prusami i Austrią. Było ich blisko 50 tysięcy. Do końca roku pozostało tam tylko ok. 5 tysięcy. Wielu wróciło do  Kongresówki, bo car ogłosił amnestię 1 listopada. Z kolei władze austriackie i pruskie czyniły starania, by i opornych zmobilizować do tego samego.

Tymczasem generał Józef Bem podjął się zadania umieszczenia we Francji 10 tysięcy żołnierzy, by kontynuować walkę w przyszłości. Francja była krajem osiedlenia się większości emigrantów. Już od października byli to przedstawiciele władz, wojskowi, zamożni cywile. Od stycznia 1832 roku przybyły fale powstańców właśnie z krajów niemieckich. Część z nich tam została. Emigranci dotarli także do Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, Skandynawii, Stanów Zjednoczonych, Turcji i Algierii. Łącznie około 8 tysięcy. Od pierwszych dni  emigracji spierano się o przyczyny upadku powstania, o dalszą walkę o niepodległość oraz o kształt przyszłej Polski. 

W audycji mówiliśmy o Wielkiej Emigracji jako o laboratorium duchowej niepodległości, konserwatywnej prawicy, demokratycznej lewicy oraz twórców kultury narodowej: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida, Chopina. Gościem Doroty Truszczak był tradycyjnie historyk prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 31.03.2018

Godzina emisji: 14.06

ab/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kongresówka - doświadczenie polskiego państwa pod berłem cara

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:08
Państwo to powstało na mocy kongresu wiedeńskiego w 1815 roku, połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim do 1832 roku. Ta granica czasowa jest związana z powstaniem listopadowym. Każdy car miał być jednocześnie królem Polski. O Królestwie Kongresowym w "Historii żywej" mówił historyk prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc listopadowa, czyli powstańcza gorączka 1830-31

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:00
Klęska na własne życzenie, zmarnowana szansa - te określenia przylgnęły do Powstania Listopadowego 1830-31 roku, zrywu Polaków z Piotrem Wysockim na czele przeciwko rosyjskiemu zaborcy, największej potędze militarnej ówczesnej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Freudenreich przyczynił się do rozwoju Koła

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 12:41
Czesław Freudenreich (1873 - 1939) - przemysłowiec, radny miejski, działacz niepodległościowy oraz animator życia kulturalnego i oświatowego w Kole.
rozwiń zwiń