X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ruch spiskowy po powstaniu listopadowym

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:58
Czy ruch spiskowy w zaborach po powstaniu listopadowym do 1855 roku, czyli do śmierci cara Mikołaja I to sukces czy porażka?
Audio
  • Po powstaniu listopadowym (Historia żywa/Jedynka)
Portret Mikołaja I pędzla Vladimira Dmitrievicha Sverchkova
Portret Mikołaja I pędzla Vladimira Dmitrievicha SverchkovaFoto: domena publiczna

Po upadku powstania listopadowego car Mikołaj I miał wypowiedzieć słowa: "Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków". Konstytucję zastąpił statut organiczny, a Królestwo Polskie zostało częścią imperium rosyjskiego.

Iwan Paskiewicz, nowy rosyjski namiestnik Królestwa Polskiego w latach 1832-1856, wprowadził represje popowstaniowe: konfiskowano majątki, skazywano na zesłanie, wcielano do armii carskiej. Zlikwidowano odrębny sejm, rząd, wojsko polskie, wprowadzono rosyjski jako język urzędowy, zamknięto uniwersytet i politechnikę.

W pozostałych zaborach represje były łagodniejsze, ale więzienia także się zapełniły. Nie wiem, czy współcześni Mikołajowi znali słowa cara. Faktem jest, że jakby w odwecie powstawały organizacje konspiracyjne na rzecz walki o niepodległość. Najszybciej  w  Rzeczpospolitej Krakowskiej i w Galicji. A już w marcu 1833 roku z Galicji do Królestwa Polskiego wyprawiły się oddziały pułkownika Józefa Zaliwskiego.

Nie udało się wzniecić powstania, ale w następnych latach na ziemiach polskich podejmowano kolejne próby walki zbrojnej. W 1844 roku spod Kielc na garnizony rosyjskie chciał wyruszyć ksiądz Piotr Ściegienny. Jednak policje zaborcze skutecznie likwidowały spiski. Co nie przeszkodziło wybuchowi powstania krakowskiego w 1846 roku i powstania wielkopolskiego dwa lata później. To ostatnie było częścią  ogólnopolskiego planu powstania narodowego w czasie europejskiej Wiosny Ludów.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 7.04.2018

Godzina emisji: 14.08

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po klęsce Napoleona. Nowe rozdanie w sprawie polskiej – utworzenie Królestwa Polskiego w 1815 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 14:55
"Złe z dobrem pomieszane, ale lepiej nam będzie, niż było" – to słowa księcia Adama Czartoryskiego o Królestwie Polskim. Tak zwana Kongresówka powstała z większości dotychczasowych ziem, istniejącego w epoce wojen napoleońskich, Księstwa Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongresówka - doświadczenie polskiego państwa pod berłem cara

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:08
Państwo to powstało na mocy kongresu wiedeńskiego w 1815 roku, połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim do 1832 roku. Ta granica czasowa jest związana z powstaniem listopadowym. Każdy car miał być jednocześnie królem Polski. O Królestwie Kongresowym w "Historii żywej" mówił historyk prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc listopadowa, czyli powstańcza gorączka 1830-31

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:00
Klęska na własne życzenie, zmarnowana szansa - te określenia przylgnęły do Powstania Listopadowego 1830-31 roku, zrywu Polaków z Piotrem Wysockim na czele przeciwko rosyjskiemu zaborcy, największej potędze militarnej ówczesnej Europy.
rozwiń zwiń