X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podróż w czasie do roku 1914

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:11
Od prowincjonalnego konfliktu do wojny powszechnej, która przyniosła Polsce niepodległość. W tym jednym zdaniu można opisać to, co zaczęło się w roku 1914 i doprowadziło do powrotu Polski na mapę Europy w listopadzie 1918 roku, po 123 latach zaborów. 
Audio
  • Podróż w czasie do roku 1914 (Historia żywa/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Masson

Dziś przenieśliśmy się w czasie do roku 1914. Odwiedziliśmy Kongresówkę, Galicję, Wielkopolskę w momencie przełomowym. 28 czerwca w Sarajewie w zamachu zginęli arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg i jego żona Zofia. To była iskra, która zdetonowała beczkę prochu. Europa siedziała na niej już od lat.

28 lipca Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Rosja wprowadziła częściową mobilizację przeciw Austro-Węgrom, a 30 lipca wypowiedziała im wojnę. 1 sierpnia wojnę wypowiedziały Rosji Niemcy. I to nie koniec.

Kolejne kraje wstępowały na wojenną ścieżkę. Wszyscy mieli walczyć ze wszystkimi. To miało być też pierwsze starcie naszych zaborców od czasów wojen napoleońskich.

Jak Polacy zareagowali na wydarzenia roku 1914, kto i jakie nadzieje wiązał z rozpoczętym konfliktem, który przeszedł do historii jako I wojna światowa? Gościem Doroty Truszczak był tradycyjnie prof. Andrzej Nowak. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 1.09.2018

Godzina emisji: 14.13

kh

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marszałkowska – ulica, która była świadkiem wielkich wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 19:10
Powstała w 1757 roku Marszałkowska to wciąż najsłynniejsza ulica w Polsce. O jej historii opowiada dr Artur Bojarski, autor książki "Ulica Marszałkowska po 1945 roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melchior Wańkowicz - postać nieco zakazana w PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 22:00
Pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta, autor popularnych książek, m.in. "Na tropach Smętka", "Bitwa o Monte Cassino", "Ziele na kraterze", a także uczestnik działań na rzecz niepodległości Polski między 1914, a 1918 rokiem - to bohater audycji radiowej Jedynki "Ludzie Niepodległości". 
rozwiń zwiń