X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsze trzy miesiące 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 15:00
3 stycznia 1920 roku. Wschodnia granica Polski nadal w ogniu. Polskie i łotewskie  wojska odzyskały z rąk Sowietów miasto i twierdzę Dyneburg, byłą stolicę Inflant Polskich, ważny węzeł komunikacyjny, posiadający połączenia m.in. z Petersburgiem, Rygą, Wilnem. 
Audio
  • Pierwsze trzy miesiące 1920 roku (Historia żywa/Jedynka)
Józef Haller
Józef HallerFoto: NAC

Wywiad informował, że bolszewicy szykowali  się do szeroko zakrojonej ofensywy na koniec kwietnia 1920 roku. Jej plan przedstawił Naczelny Dowódca Armii Czerwonej Sergiusz Kamieniew.

Grzmiały nie tylko armaty. Rosja sowiecka prowadziła akcję propagandową na arenie międzynarodowej jakoby dąży do  rokowań pokojowych z Polską.

W związku z wejściem w życie traktatu wersalskiego rozpoczęła działalność Liga Narodów.  A w Polsce: gen. Józef Haller ze swoim wojskiem przejął od Niemców Pomorze. 10 lutego dokonał  aktu zaślubin z morzem rzucając symboliczny pierścień  do Zatoki Puckiej. Nadal niepewny był status Górnego Śląska, Warmii i Mazur.

W Warszawie Józef Piłsudski, który już niebawem przyjmie stopień Pierwszego Marszałka Polski, rozmawiał z przedstawicielami rosyjskiej emigracji. Proponował  wsparcie dla  sił antybolszewickich oczekując w zamian  uznania prawa do odłączenia się od Rosji Litwy, Białorusi i Ukrainy. Minister spraw zagranicznych Stanisław Patek prowadził nic nie przynoszące rokowania z Finlandią, Łotwą, Rumunia i Ukrainą Petlury w sprawie wspólnego działania przeciwko Rosji bolszewickiej. Ponadto zaproponował Sowietom rozmowy pokojowe – tu też bez sukcesu. 17 kwietnia Marszałek zdecydował  o  natarciu na Ukrainę, które miało wyprzedzić planowany atak bolszewików. W audycji o sytuacji w Polsce w styczniu,  lutym, marcu i kwietniu 1920 roku.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 14.10

kh


Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń