Wyprawa kijowska

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 16:00
25 kwietnia 1920 roku rozpoczęła się ofensywa polska na Ukrainie nazywana wyprawą kijowską. Dowodził nią osobiście Naczelny Wódz Józef Piłsudski wspierany przez sprzymierzone wojska ukraińskie atamana Symona Petlury.
Audio
Józef Piłsudski (1918)
Józef Piłsudski (1918)Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl

To był atak wyprzedzający działania wojsk bolszewickich. Miał przynieść opanowanie Ukrainy naddnieprzańskiej i wsparcie dla stworzenia tam niepodległego, sprzymierzonego z Polską państwa, zgodnie z podpisaną trzy dni wcześniej umową.   

Już 7-8 maja żołnierze polscy wkroczyli do Kijowa. Ukraińska Republika Ludowa Symona Petlury stała się faktem. Niebawem Armia Czerwona rozpoczęła kontrofensywę, a dowódca sowieckiego Frontu Zachodniego 27-letni Michaił Tuchaczewski jasno określił cel: przez "trupa białej Polski na Zachód". Zagrożenie ze strony Armii Konnej Budionnego spowodowało jednak opuszczenie przez Polaków stolicy Ukrainy 8 czerwca.

Po pierwszych niepowodzeniach w wyprawie kijowskiej i wycofaniu się PSL Piast z rządu, gabinet Leopolda Skulskiego podał się do dymisji. Premierem został Władysław Grabski. Tymczasem na wschodniej granicy było coraz groźniej. Bolszewicy zgromadzili armię w liczbie ośmiuset tysięcy żołnierzy. Sejm w Warszawie uchwalił powołanie Rady Obrony Państwa. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 14.10

kh/abi


Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń