X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyprawa kijowska

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 16:00
25 kwietnia 1920 roku rozpoczęła się ofensywa polska na Ukrainie nazywana wyprawą kijowską. Dowodził nią osobiście Naczelny Wódz Józef Piłsudski wspierany przez sprzymierzone wojska ukraińskie atamana Symona Petlury.
Audio
Józef Piłsudski (1918)
Józef Piłsudski (1918)Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl

To był atak wyprzedzający działania wojsk bolszewickich. Miał przynieść opanowanie Ukrainy naddnieprzańskiej i wsparcie dla stworzenia tam niepodległego, sprzymierzonego z Polską państwa, zgodnie z podpisaną trzy dni wcześniej umową.   

Już 7-8 maja żołnierze polscy wkroczyli do Kijowa. Ukraińska Republika Ludowa Symona Petlury stała się faktem. Niebawem Armia Czerwona rozpoczęła kontrofensywę, a dowódca sowieckiego Frontu Zachodniego 27-letni Michaił Tuchaczewski jasno określił cel: przez "trupa białej Polski na Zachód". Zagrożenie ze strony Armii Konnej Budionnego spowodowało jednak opuszczenie przez Polaków stolicy Ukrainy 8 czerwca.

Po pierwszych niepowodzeniach w wyprawie kijowskiej i wycofaniu się PSL Piast z rządu, gabinet Leopolda Skulskiego podał się do dymisji. Premierem został Władysław Grabski. Tymczasem na wschodniej granicy było coraz groźniej. Bolszewicy zgromadzili armię w liczbie ośmiuset tysięcy żołnierzy. Sejm w Warszawie uchwalił powołanie Rady Obrony Państwa. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 14.10

kh/abi


Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń