X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ostatnie miesiące 1920, czyli obroniona niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 15:42
Sierpniowa Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą nie była ostateczną rozprawą z bolszewikami w 1920 roku.
Audio
  • Ostatnie miesiące 1920, czyli obroniona niepodległość (Historia żywa / Jedynka)
Józef Piłsudski nad mapą w okresie Bitwy Warszawskiej
Józef Piłsudski nad mapą w okresie Bitwy WarszawskiejFoto: PAP / Alamy

Józef Piłsudski mimo otwartych działań wojennych między Polską a Litwą zdecydował ruszyć jeszcze za Armią Konną Budionnego nadal niebezpieczną na południowym odcinku frontu walki z Rosją sowiecką oraz zablokować ewentualną nową ofensywę Frontu Zachodniego Tuchaczewskiego. Do ostatniej nieco zapominanej, wielkiej zwycięskiej bitwy wojny polsko-bolszewickiej doszło nad Niemnem w trzeciej dekadzie września. Oficjalnie walki polsko-sowieckie wstrzymano 18 października.

Już z końcem września rozpoczęły się polsko-sowieckie rozmowy pokojowe w Mińsku, które przeniesiono do Rygi. Z kolei rozwiązaniem konfliktu polsko-litewskiego miała stać się linia demarkacyjna zwana Linią Focha. Doszło jednak do zajęcia Wilna przez generała Lucjana Żeligowskiego.

Proklamowanie przez Radę Ambasadorów państw Ententy Gdańska Wolnym Miastem spowodowało decyzję rządu polskiego o przeznaczeniu 40 mln marek na budowę portu w Gdyni. Po 7 latach wojen do Polski powoli wkraczał  pokój. 14 listopada Józef Piłsudski odebrał buławę marszałkowską. Sejm pracował nad nowym podziałem administracyjnym, aby scalić Polskę z trzech połówek, jak pisał Stefan Żeromski.   

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 14.10

kwh

Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń