Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:54
Sukces czy porażka, a może zdrada wobec sojuszników, czy najważniejsza dla II RP polityczna umowa międzynarodowa? 
Audio
  • Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce (Historia żywa/Jedynka)
Delegacja Wojska Polskiego na rokowania ryskie. W środku gen. Mieczysław Kuliński
Delegacja Wojska Polskiego na rokowania ryskie. W środku gen. Mieczysław KulińskiFoto: CAW

18 marca 1921 roku w Rydze Polska podpisała z Rosją Sowiecką traktat pokojowy, który kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Formalnie z Rosją i Ukrainą sowiecką, przy czym Rosja zawierała ten układ także w imieniu sowieckiej Białorusi. Pojawienie się Białorusi w dokumencie przesądziło potem o utworzeniu Białoruskiej Sowieckiej Republiki Związkowej.

Rok 1921 to miał być pierwszy rok bez wojen w Niepodległej. Odrodzona Polska zawarła sojusze obronne z Rumunią i Francją. Ten ostatni był sukcesem naszej dyplomacji. Ponadto została uchwalona konstytucja zwana marcową. Otwarto pierwsze Targi Poznańskie. Uruchomiono połączenie lotnicze Paryż-Praga-Warszawa, Liga Narodów przyznała nam prawo budowy składnicy amunicji na Westerplatte. Według przeprowadzonego spisu ludności Polskę zamieszkiwało ponad 27 mln mieszkańców, w tym około 70 procent Polaków.

Trwał jednak spór z Litwą. A Ukraińska Organizacja Wojskowa dokonała we Lwowie nieudanego zamachu na Józefa Piłsudskiego. Wybuchło III Powstanie Śląskie z próbą odbicia Góry św. Anny, krwawy zryw, który miał wpływ na decyzję zwycięskich mocarstw o podziale Górnego Śląska.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 14.09

ag/kh

Czytaj także

Traktat ryski a agresja ZSRR z 17 września 1939 r.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 16:30
Traktat pokojowy z 18 marca 1921 r., kończący wojnę polsko-bolszewicką, był wynikiem kompromisu spowodowanego wyczerpaniem wojennym obu krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cud nad Wisłą. Dokonania polskiego wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 08:05
15 sierpnia obchodziliśmy święto Wojska Polskiego. To tego dnia miała miejsce zwycięska Bitwa Warszawska w 1920 roku, stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jakie były tajniki tego militarnego sukcesu?
rozwiń zwiń