X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Budowanie niepodległości i suwerenności Polski w roku 1922

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 11:25
Polska w roku 1922, czyli w okresie podpisania sowiecko-niemieckiego układu w Rapallo i zastrzelenia  prezydenta Gabriela Narutowicza.
Audio
  • Budowanie niepodległości i suwerenności Polski w roku 1922 (Historia żywa / Jedynka)
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i Prezydent Gabriel Narutowicz w 1922 roku
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i Prezydent Gabriel Narutowicz w 1922 rokuFoto: NAC

W obronie "Jerozolimy Litwy" - Wilna wystąpili przedstawiciele organizacji żydowskich w Kownie. 5 stycznia 1922 roku w parlamencie litewskim złożyli deklarację przeciw oddaniu miasta Polsce. Spór o status włączanej do Polski Wileńszczyzny podzielił polską scenę polityczną i doprowadził do pierwszej dymisji rządu Antoniego Ponikowskiego.

Niemalże w tym samym czasie, czyli w marcu w Warszawie odbyła się konferencja ministrów spraw zagranicznych Polski, Łotwy, Estonii i Finlandii zakończona podpisaniem układu o wzajemnej życzliwości i porozumieniu w razie napaści zewnętrznej na któreś z państw. Czy to świadome działanie wyprzedzające, skoro kwiecień przyniósł traktat z Rapallo podpisany przez Niemcy i Rosję Sowiecką o wznowieniu stosunków przyjacielskich i handlowych? Na naszej scenie politycznej związana z niebezpiecznym dla Polski porozumieniem z Rapallo druga dymisja rządu Ponikowskiego i spór o interpretację przepisu Konstytucji, że "Naczelnik Państwa powołuje rząd na podstawie porozumienia z Sejmem".

Nowy premier Julian Nowak otworzył  po wyborach I Sejm Śląski w Katowicach. W konflikcie polsko-litewskim Liga Narodów odrzuciła wniosek litewski o potępienie przyłączenia Wileńszczyzny do Polski. Ukraińska Organizacja Wojskowa atakowała polskie folwarki w Galicji Wschodniej. A w Moskwie obradowała konferencja rozbrojeniowa z udziałem Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rosji Sowieckiej i Polski, która reprezentowała nieobecną Rumunię.

5 listopada  odbyły się  wybory do polskiego Sejmu I kadencji, kilka dni później do senatu. Po tym jak Józef Piłsudski odmówił kandydowania na urząd prezydenta wybrany został w piątym głosowaniu, zastrzelony kilka dni później prof. Gabriel Narutowicz.
Gościem będzie profesor Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 22.12.2018

Godzina emisji: 14.09

ag/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burzliwe letnie miesiące 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:42
Od granicy z Łotwą aż do błot poleskich - cały Front Zachodni stanął w ogniu 4 lipca 1920 roku. Rozpoczęła się wielka ofensywa bolszewicka z udziałem 800 tysięcy żołnierzy sowieckich nacierających na wielokrotnie mniejszą armię polską. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firma Elektrit i jej rola w modernizacji i radiofonizacji dawnych Kresów II RP

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 11:36
Czy w radiu wypada opowiadać o radiu, a właściwie o odbiornikach radiowych? Dzieje Kresów podpowiadają, że tak. Wileńska firma Elektrit w okresie międzywojennym była jednym z największych producentów radioodbiorników i tym samym w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju radiofonii na ziemiach kresowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie miesiące 1920, czyli obroniona niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 15:42
Sierpniowa Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą nie była ostateczną rozprawą z bolszewikami w 1920 roku.
rozwiń zwiń