Rok 1924, rok hiperinflacji i złotego polskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 14:50
8 stycznia 1924 roku za 1 dolara płacono około 10 milionów marek polskich. Powołany niespełna miesiąc wcześniej rząd fachowców Władysław Grabski nazywany ojcem polskiego złotego, stanął przed gigantycznym wyzwaniem. W obliczu hiperinflacji Sejm uchwalił  ustawę o naprawie skarbu i reformie walutowej.
Audio
  • Rok 1924, rok hiperinflacji i złotego polskiego (Historia żywa / Jedynka)
Nowo wprowadzona waluta, złoty polski (2 złote polskie z 1936 roku)
Nowo wprowadzona waluta, złoty polski (2 złote polskie z 1936 roku) Foto: wikimedia commons

Prezydent Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie wprowadzające nową jednostkę monetarną - złoty polski, za którego płacono milion osiemset tysięcy marek. Został powołany Bank Polski. Powstała Mennica Państwowa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Tymczasem Polskie Towarzystwo Radiotechniczne zamontowało pierwszą w Polsce cywilną stację nadawczą. Sejm przyjął ustawy m.in. związane z walką z analfabetyzmem, o obowiązku ubezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia. W Warszawie wprowadzono ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych do 25, a dla ciężarowych i autobusów do 12 kilometrów na godzinę.

Na Wschodzie było niespokojnie. Liczne akty dywersji ze strony zbrojnych grup sowieckich i białoruskich na terenach przygranicznych. Nieudany zamach nacjonalistów ukraińskich na prezydenta Wojciechowskiego podczas Targów Wschodnich we Lwowie. Uformowano Korpus Ochrony Pogranicza. Minister spraw wojskowych  gen. Kazimierz Sosnkowski, który domagał się przywrócenia do służby państwowej Marszałka Piłsudskiego stracił stanowisko na rzecz gen. Władysława Sikorskiego.

Józef Piłsudski skrytykował projekt organizacji władz wojskowych przygotowany przez tego ostatniego. Rząd Władysława Grabskiego wzmocnił orientację probrytyjską w polityce zagranicznej. Polska podpisała protokół genewski nt. wprowadzenia gwarancji bezpieczeństwa międzynarodowego.

Ze Szwajcarii sprowadzono prochy Henryka Sienkiewicza. Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla za powieść "Chłopi". Gościem audycji był prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 14.09

ag/kwh

Czytaj także

Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:54
Sukces czy porażka, a może zdrada wobec sojuszników, czy najważniejsza dla II RP polityczna umowa międzynarodowa? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piąty rok polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:07
13 stycznia 1923 roku rozpoczął urzędowanie nowo powołany minister skarbu Władysław Grabski. Od prawie miesiąca Polska borykająca się z inflacją miała nowy rząd generała Władysława Sikorskiego. Ale większość sejmowa związana z podpisanym w maju paktem lanckorońskim, tzw. koalicja Chjeno-Piasta opowiadająca się za narodowym charakterem Rzeczypospolitej, przyczyniła się do jego upadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanka na Kresach II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 19:10
Historia amerykańskiej dziennikarki i pisarki Virgilii Peterson, która poślubiła polskiego ziemianina Pawła Sapiehę i zamieszkała w siedzibie rodu w Siedliskach w ówczesnym województwie lwowskim. Opisała swoje życie w książce "Amerykańska Księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk".
rozwiń zwiń