Burzliwy rok 1929

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 14:50
1 stycznia 1929 roku weszła w życie ustawa o ustroju sądów. Zniosła dotychczasowe dziedzictwo zaborów. Jednocześnie rozpoczęły się sejmowe debaty nad zmianą konstytucji. Wzmocnienie pozycji prezydenta postulował projekt BBWR. To była gorąca polityczna zima.
Audio
Marszałek Józef Piłsudski (we mundurze)a z jego lewej strony premier Kazimierz Bartel
Marszałek Józef Piłsudski (we mundurze)a z jego lewej strony premier Kazimierz BartelFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

W aurze odwrotnie. 19 lutego w Rabce zanotowano rekordowo niską temperaturę minus 45 stopni Celsjusza.

Na przednówku Sejm uchwalił wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego ministra skarbu Gabriela Czechowicza. Jeden z zarzutów: bezprawne przekazanie 8 mln złotych do dyspozycji premiera Piłsudskiego w czasie wyborów 1928 roku. Ostra riposta Marszałka w artykule "Dno oka - czyli wrażenia człowieka chorego z sesji budżetowej w Sejmie".

I zmiana premiera. Płk Kazimierz Świtalski zastąpił Kazimierza Bartla, któremu Piłsudski zarzucił uległość w relacjach z Sejmem. Z kolei Ignacy Daszyński - marszałek izby niższej bez sukcesu namawiał Piłsudskiego do utworzenia stałej większości parlamentarnej z PPS-em i PSL "Wyzwoleniem".

We wrześniu przeciw sanacji zjednoczyła się opozycja złożona z partii lewicy i centrum. To początek tak zwanego Centrolewu, który w sejmie liczącym 444 posłów miał ich 183. Jakby na przekór temu na otwarciu jesiennej sesji  Piłsudskiemu towarzyszyli uzbrojeni w szable oficerowie. Na wniosek Centrolewu przegłosowano votum nieufności dla rządu Świtalskiego. Nowym premierem został po raz piąty Kazimierz Bartel.

Tymczasem wojewoda wołyński Henryk Józewski, współpracownik Marszałka, przedstawił program porozumienia polsko-ukraińskiego. Zaś polska dyplomacja negocjowała z Niemcami jak zakończyć wojnę celną. Zza oceanu doszły niepokojące wieści o czarnym wtorku – krachu na nowojorskiej giełdzie 29 października.

Rok 1929 przyniósł także sukcesy polskich lotników: Żwirki i Wigury w lotach  samolotami RWD rodzimej konstrukcji, również projekcję pierwszego filmu dźwiękowego i dobrze ocenianą poza Polską Powszechną Wystawę Krajową.

Jakiwięc ten rok 1929 był? Mówi o tym profesor Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 14.10

agCzytaj także

Odbudowa Polski po 1918 roku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:13
Pierwsze lata odrodzonej Polski to walka o granice, powstrzymanie nawały bolszewickiej, stworzenie - jak napisał Stefan Żeromski - z "trzech nierównych połówek" jednego państwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Edison światowego hutnictwa i metalurgii

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 15:31
- Większego geniusza w historii hutnictwa nie było, a był nim Polak Tadeusz Sędzimir - uważa Piotr Zarzycki, historyk techniki.Tadeusz Sędzimir ma na koncie 73 patenty, w tym na oryginalną metodę cynkowania i na walcarki, które zmieniły oblicze światowego hutnictwa i metalurgii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piąty rok polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:07
13 stycznia 1923 roku rozpoczął urzędowanie nowo powołany minister skarbu Władysław Grabski. Od prawie miesiąca Polska borykająca się z inflacją miała nowy rząd generała Władysława Sikorskiego. Ale większość sejmowa związana z podpisanym w maju paktem lanckorońskim, tzw. koalicja Chjeno-Piasta opowiadająca się za narodowym charakterem Rzeczypospolitej, przyczyniła się do jego upadku.
rozwiń zwiń