X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1931 - ciąg dalszy walki o kształt Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 14:58
"Proces brzeski to odcięcie głowy opozycji i zamach na polską demokrację" - głosili przeciwnicy obozu piłsudczykowskiego. A profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego w liście otwartym napisali "Brześć hańbi imię Polski w Europie".
Audio
  • Rok 1931 - ciąg dalszy walki o kształt Polski (Historia żywa/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

26 października 1931 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces przywódców Centrolewu, jeden z najgłośniejszych procesów politycznych II Rzeczypospolitej. Na ławie oskarżonych zasiadło 6 posłów PPS i 5 ludowców, którym zarzucano działania na rzecz obalenia rządu przemocą.

Rok 1931, piąty rok po zamachu majowym, to kolejny rok walki politycznej o to, jaka ma być Polska. Ale był to też rok zmagania się ze strajkami górników i kryzysem gospodarczym: zmniejszania produkcji przemysłowej, obniżania cen i dochodów, przygotowania ustaw antykryzysowych. Na uczelniach dochodziło do antyżydowskich wystąpień młodzieży.

W polityce międzynarodowej to rok działań zmierzających do osłabienia związków sowiecko-niemieckich i eksperymentu wołyńskiego, czyli kontynuacji porozumienia polsko-ukraińskiego przeciwko wspólnemu wrogowi - ZSRR. To także okres prac w Sejmie nad przeprowadzeniem nowej konstytucji, które to zadanie otrzymał Walery Sławek zastąpiony na stanowisku premiera przez Aleksandra Prystora. 

Również w 1931 roku prof. Tadeusz Banachiewicz obliczył orbitę nowo odkrytej planety Plutona, kapitan Stanisław Skarzyński i inż. Andrzej Markiewicz odbyli rajd lotniczy dookoła Afryki, a w Raszynie pod Warszawą uruchomiono ogólnopolską radiostację Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 14.10

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 1928 - rok dziesięciolecia II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 14:53
19 stycznia 1928 roku została ogłoszona "Deklaracja Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Marszałka Piłsudskiego". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenia roku 1930

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 15:43
13 stycznia 1930 roku przewodnictwo sesji Rady Ligi Narodów objął po raz pierwszy przedstawiciel Polski, minister spraw zagranicznych August Zaleski.
rozwiń zwiń