Rok 1936. II Rzeczypospolita w pierwszym roku po śmierci Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 14:50
12 maja 1936 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, urnę z jego sercem i trumnę jego matki (sprowadzoną z Litwy kowieńskiej) przeniesiono, zgodnie z życzeniem Marszałka, na cmentarz wileński na Rossie.
Audio
  • Rok 1936, rok po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego (Historia żywa/Jedynka)
Marszałek Edward Rydz-Śmigły w 1936 roku
Marszałek Edward Rydz-Śmigły w 1936 rokuFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Ten rok rozpoczął się od amnestii dla więźniów politycznych ogłoszonej 3 stycznia. W lutym zawiązał się tzw. Front Morges podczas spotkania w willi Ignacego Paderewskiego w Szwajcarii, gdzie omawiano plany zjednoczenia opozycji, aby odsunąć piłsudczyków od władzy. W obozie sanacyjnym roszady personalne. Gen. Edward Rydz-Śmigły był kreowany na  wojskowego następcę Piłsudskiego, drugą po prezydencie osobą w państwie. Ostatecznie został  mianowany marszałkiem. Po premierze Kościałkowskim władzę przejął znany z twardej ręki gen. Felicjan Sławoj-Składkowski. Wpływy tracił płk Walery Sławek. Wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie ambitny program rozwoju gospodarczego na cztery lata.

Łamiąc traktaty wojska niemieckie wkroczyły do zdemilitaryzowanej Nadrenii. Gen. Rydz-Śmigły uzyskał francuską pożyczkę na dozbrojenie armii. Francuzi sondowali mało realną możliwość współpracy Polski, Czechosłowacji i ZSRR. Polski rząd ogłosił neutralność  wobec toczącej się wojny domowej w Hiszpanii, ale grupy ochotników z Polski wyruszyły, by walczyć w obronie Frontu Ludowego.

Prymas Polski kard. August Hlond potępił antysemickie ekscesy radykalnej prawicy. Strajkowali włókniarze okręgu łódzkiego i pracownicy zakładów gumowych w Krakowie. Powstało Międzynarodowe Towarzystwo Osadnicze, Fundusz Obrony Narodowej. Manifestowali chłopi, żądając zmiany konstytucji kwietniowej, powrotu Wincentego Witosa  i innych więźniów brzeskich z przymusowej emigracji, odcięcia się wojska od ekipy sanacyjnej.

Jednocześnie sukcesy odnosili polscy sportowy, artyści i lotnicy. Została otwarta kolej linowa na Kasprowy Wierch, zrewidowano zasady pisowni polskiej.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 14.10

ag


 

Czytaj także

Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:54
Sukces czy porażka, a może zdrada wobec sojuszników, czy najważniejsza dla II RP polityczna umowa międzynarodowa? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwy rok 1929

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 14:50
1 stycznia 1929 roku weszła w życie ustawa o ustroju sądów. Zniosła dotychczasowe dziedzictwo zaborów. Jednocześnie rozpoczęły się sejmowe debaty nad zmianą konstytucji. Wzmocnienie pozycji prezydenta postulował projekt BBWR. To była gorąca polityczna zima.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1935. Kolejny ważny dla polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 15:15
Rok 1935 to rok uchwalenia konstytucji kwietniowej, śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego 12 maja, także zbojkotowanych przez opozycję wrześniowych wyborów do Sejmu i Senatu według nowej ordynacji wyborczej, tarć w obozie sanacyjnym o to kto ma być prezydentem. 
rozwiń zwiń