X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O roli Kościoła i wybitnych duchownych II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 14:52
W lutym minęła 80-rocznica śmierci Piusa XI. Za jednego z najpoważniejszych kandydatów na nowego papieża był uważany prymas Polski August Hlond, który przewodził polskiemu Kościołowi od czerwca 1926 roku. Kiedy zastąpił Edmunda Dalbora, pierwszego prymasa odrodzonej Polski, Wielkopolanina, 45-letni hierarcha był biskupem katowickim.
Audio
  • O roli Kościoła i wybitnych duchownych II Rzeczypospolitej (Historia żywa/Jedynka)

Po latach kardynał Stefan Wyszyński powiedział o prymasie Dalborze: społeczeństwo polskie widziało w tej postaci znak jednoczącej się Polski, walących się kordonów zaborczych i krzepnących mocy wyciąganych ze wszystkich stron Dłoni Narodu - po wolność. Historyk Feliks Koneczny uważał, że "(…) póty polskości, póki katolicyzmu, z upadkiem Kościoła runąć musi polskość i odwrotnie".

Polaków pod zaborami łączyły: język, wiara, wspólne tradycje. Kiedy wybuchła Niepodległa to symbol dominacji caratu - Wielki Sobór na pl. Saskim (dziś Piłsudskiego) w Warszawie natychmiast rozebrano. Jego olbrzymią dzwonnicę nazywano przez lata "wieżą ciśnień prawosławia".

W "Historii żywej" o udziale Kościoła katolickiego w odbudowie państwa polskiego po 1918 roku, o jego sytuacji prawnej i organizacyjnej, roli Episkopatu, duchowieństwa oraz organizacji kościelnych, prasy katolickiej w II Rzeczypospolitej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 14.10

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:54
Sukces czy porażka, a może zdrada wobec sojuszników, czy najważniejsza dla II RP polityczna umowa międzynarodowa? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowanie niepodległości i suwerenności Polski w roku 1922

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 11:25
Polska w roku 1922, czyli w okresie podpisania sowiecko-niemieckiego układu w Rapallo i zastrzelenia  prezydenta Gabriela Narutowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyczyny i przebieg przewrotu majowego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 14:55
12 maja 1926 roku o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Józefa Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstremalna Droga Krzyżowa duchowym wyjściem ze strefy komfortu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 16:07
Trasy mają min. 40 km i mają różne stopnie trudności. Wierni pokonują je w bólu i trudzie. Najważniejszym celem jest przejście całej drogi w ciszy, samotności oraz skupieniu. EDK, pomysł, który powstał ponad 10 lat temu, jest formą duchowości otwierającą katolików na Pana Boga.  
rozwiń zwiń