X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wydarzenia 1937 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 15:30
Wielką ideę, zastrzyk nowoczesności dla II Rzeczypospolitej w widłach Wisły i Sanu, czyli plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego ogłosił wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski. Był piąty dzień lutego 1937 roku.
Audio
Wojciech Korfanty
Wojciech KorfantyFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Kilkanaście dni później, w Polskim Radiu, pułkownik Adam Koc przedstawił deklarację ideową nowej formacji Obozu Zjednoczenia Narodowego skupionego wokół rządzącej sanacji. Za duchowego przywódcę obrano  Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na polskiej scenie politycznej pojawiło się Stronnictwo Pracy, powołane jako krajowe zaplecze utworzonego w Szwajcarii opozycyjnego Frontu Morges. Prezesem został  przebywający na emigracji Wojciech Korfanty.

Części środowisk żydowskich w kraju podjęła starania o emigrację Żydów polskich do Palestyny i na Madagaskar. Stronnictwo Ludowe zorganizowało strajk. W starciach z policją zginęło 50 demonstrantów.  Rząd zawiesił władze Związku Nauczycielstwa Polskiego m.in. za popieranie tendencji komunistycznych .

W Moskwie rozpoczęła się Operacja Polska NKWD skierowana przeciwko mniejszości polskiej w Związku Sowieckim. Zaś w Berlinie Hitler przedstawił cel Niemiec: poszerzenie przestrzeni życiowej na terenach bezpośrednio przylegających do Rzeszy. W Hiszpanii powołano Brygadę Międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego, w której w obronie Frontu Ludowego mieli walczyć ochotnicy z Polski.

W audycji o wydarzeniach roku 1937, roku w którym po raz pierwszy 11 listopada obchodzono Święto Niepodległości jako ustawowy dzień świąteczny w Polsce. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 14.10

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:54
Sukces czy porażka, a może zdrada wobec sojuszników, czy najważniejsza dla II RP polityczna umowa międzynarodowa? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowanie niepodległości i suwerenności Polski w roku 1922

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 11:25
Polska w roku 1922, czyli w okresie podpisania sowiecko-niemieckiego układu w Rapallo i zastrzelenia  prezydenta Gabriela Narutowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyczyny i przebieg przewrotu majowego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 14:55
12 maja 1926 roku o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Józefa Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstremalna Droga Krzyżowa duchowym wyjściem ze strefy komfortu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 16:07
Trasy mają min. 40 km i mają różne stopnie trudności. Wierni pokonują je w bólu i trudzie. Najważniejszym celem jest przejście całej drogi w ciszy, samotności oraz skupieniu. EDK, pomysł, który powstał ponad 10 lat temu, jest formą duchowości otwierającą katolików na Pana Boga.  
rozwiń zwiń