X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsza połowa 1943 roku i jej wpływ na historię Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 10:39
4 stycznia 1943 roku Wanda Wasilewska i Alfred Lampe w imieniu polskich komunistów w Związku Sowieckim skierowali do Stalina prośbę o powołanie reprezentacji Polaków pozostałych w ZSRR po wyjściu Armii Andersa
Audio
  • Pierwsza połowa 1943 roku i jej wpływ na historię Polski (Historia żywa/Jedynka)
Stefan Rowecki Grot na nartach
Stefan Rowecki "Grot" na nartachFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Już 1 marca  powstał Związek Patriotów Polskich, który szybko przejmował majątek i biura delegatur ambasady polskiej. W planach Stalina wciąż pozostawał sowiecki rząd polski.  Radzieckie władze nie uznały obywatelstwa polskiego  ludności II Rzeczypospolitej  z terenów zajętych po 17 września  1939 roku. W strukturze Armii Czerwonej miała powstać 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod dowództwem Zygmunta Berlinga.

Na terenie Generalnego Gubernatorstwa nie ustaje opór przeciwko terrorowi Niemców: łapankom, wywózkom do obozów koncentracyjnych, pacyfikacjom, w tym na Zamojszczyźnie.   Papież Pius XII zwrócił uwagę świata na tragiczny los Polaków. Komendant Główny Armii Krajowej gen. Stefan Rowecki „Grot”  formalnie utworzył już działające Kierownictwo Dywersji (Kedywu). W brawurowej Akcji pod Arsenałem odbity został   podharcmistrz Janek Bytnar „Rudy”. Miesiąc później 19 kwietnia wybuchło  powstanie w getcie warszawskim.

Tuż przed wybuchem powstania świat, za sprawą Niemców dowiedział  się  o sowieckiej  zbrodni na polskich żołnierzach w lesie katyńskim pod Smoleńskiem.  Rząd emigracyjny  poprosił Międzynarodowy Czerwony Krzyż o pomoc w wyjaśnieniu sprawy.

Stalin podjął decyzję o zerwaniu stosunków z Polską. Premier Winston Chuchill naciskał na gen. Władysława Sikorskiego, aby prośbę wycofał. Brytyjski premier w liście do Stalina zasugerował  zmiany w polskim rządzie. Doszło do rzezi  ludności polskiej dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu. Powstała  ukraińska ochotnicza  dywizja SS „Galizien”.

Porucznik Witold Pilecki uciekł z Oświęcimia i złożył raport o sytuacji w obozie Komendzie Głównej AK. Stanisław Broniewski Orsza został  nowym naczelnikiem Szarych Szeregów   po aresztowaniu swojego poprzednika. Doszło do porozumienia Armii Krajowej z Batalionami Chłopskimi w sprawie scalenia.  Niepowodzeniem zakończyły się  wcześniejsze rozmowy rządu emigracyjnego  z Polską Partią Robotniczą. 

W audycji była mowa o Polsce roku 1943 między styczniem a czerwcem, o  półroczu,  w którym ostatniego dnia czerwca Niemcy aresztowali gen. Stefana Roweckiego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 21.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak