X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lata 1954-55, czyli w oczekiwaniu na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:05
25 stycznia 1954 roku na ekrany polskich kin weszła komedia muzyczna "Przygoda na Mariensztacie" Leonarda Buczkowskiego, nasz pierwszy powojenny film kolorowy. Miały miejsce pokazy: "Piątki z ulicy Barskiej" Aleksandra Forda oraz obrazu Jana Rybkowskiego "Autobus odjeżdża 6:20". Powstał Studencki Teatr Satyryków. 
Audio
Krajobraz Warszawy w 1954 roku
Krajobraz Warszawy w 1954 rokuFoto: NAC

W Polsce dzień jak co dzień, mimo że niebawem upłynie rok od śmierci Józefa Stalina, a w ZSRR postępowały przemiany. W Warszawie II Zjazd PZPR dokonał tylko rozdzielenia funkcji I sekretarza i premiera. Przywódcą partii pozostał Bolesław Bierut, który tekę premiera oddał Józefowi Cyrankiewiczowi. Na emigracji 5 ugrupowań podpisało "Akt Zjednoczenia" w celu utworzenia namiastki polskiego parlamentu, a Stanisław Cat-Mackiewicz został nowym premierem. Jednak nie wygasły spory potęgowane polityką prezydenta Augusta Zaleskiego. Dlatego powstała opozycyjna Rada Trzech, zbiorowa prezydentura: Anders, Arciszewski, Raczyński.

Rozpoczęła pracę huta aluminium w Skawinie pod Krakowem, ruszył pierwszy wielki piec w Nowej Hucie. Objawem centralizacji władzy była wrześniowa reforma administracyjna, która zniosła gminy. Pozostały: województwa, powiaty i gromady. W listopadzie, podczas tajnego posiedzenia Biura Politycznego PZPR, skrytykowano resort bezpieczeństwa i kierownictwo partii oraz dyskutowano o zasadności odsunięcia Gomułki. Grudzień przyniósł rozwiązanie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i uwolnienie Gomułki z aresztu domowego. 

Styczeń 1955 roku przyniósł jak najbardziej jawne III Plenum KC PZPR z krytyką wypaczeń w partii i państwie. Polacy od kilku miesięcy poznawali kulisy władzy w Polsce za sprawą zbiegłego na Zachód ppłk Józefa Światło, który ujawniał je w Radiu Wolna Europa w cyklu audycji "Za kulisami bezpieki i partii". Broszury z jego wypowiedziami rozrzucono nad Śląskiem przy pomocy startujących z Bawarii balonów. Z kolei Rada Państwa, wzorem ZSRR, wydała uchwałę o zakończeniu wojny z Niemcami.

Na przełomie marca i kwietnia po polsku ukazała się głośna powieść Ilji Erenburga "Odwilż". Jej tytuł stał się synonimem zmian mających miejsce w bloku wschodnim po śmierci Stalina. Co nie przeszkodziło w powołaniu, z inicjatywy ZSRR, sojuszu polityczno-wojskowego, tzw. Układu Warszawskiego jako odpowiedzi na powstanie NATO i "imperialistyczne zagrożenie". W Polsce emocje i dyskusje zrodził "Poemat dla dorosłych" Adama Ważyka, tekst "o wymowie antypartyjnej" jak twierdził Stefan Żółkiewski odpowiedzialny za stalinizację polskiej kultury. Tydzień przed ukazaniem się poematu zakończył się V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie. Nie obyło się bez dyskusji o bieżącej sytuacji. Wcześniej  Watykan wydał dekret potępiający tygodnik "Dziś i Jutro" i książkę "Zagadnienia istotne" Bolesława Piaseckiego, czyli grupę katolików popierających komunistów. Wydawany przez ZMP tygodnik studencki "Po prostu" przekształcił się w "tygodnik studentów i młodej inteligencji", niebawem symbol ruchu odnowy.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 21.05

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska trzy lata po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 07:02
1 stycznia 1948 roku Ziemie Zachodnie zamieszkiwało już 5 mln 250 tysięcy Polaków. Wielu z nich to repatrianci z ziem wcielonych do Związku Sowieckiego. Trwała odbudowa zniszczonej Rzeczypospolitej Polskiej, tylko z nazwy odwołującej się do przedwojennej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1949 - kolejny rok utrwalania władzy ludowej

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 21:05
2 stycznia 1949 roku powstał Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Dzień wcześniej powołano do życia na bazie majątków ziemskich Państwowe Gospodarstwa Rolne, w zamyśle władzy ludowej wzorcowe przedsiębiorstwa rolne. Rząd rozpoczął także przymusową kolektywizację, zrzeszanie chłopów w spółdzielnie produkcyjne. W roku powrotu istniejącego w okresie wojny systemu kartkowego i kończącej się pomocy UNRY. W "Historii żywej" opowiadamy o 1949 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w latach 1952-1953, po śmierci Stalina

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 21:00
23 stycznia 1952 roku został opublikowany "Projekt Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej", który poddano "ogólnonarodowej dyskusji". Wcześniej Stalin  wprowadził do tekstu ok. 50-ciu poprawek. Sejm uchwalił Konstytucję PRL pół roku później.
rozwiń zwiń