Narzędzia w poszukiwaniu własnych korzeni
Redaktor Agnieszka Dębska z Ośrodka KARTA opowiada na antenie radiowej Jedynki, że w poszukiwaniu korzeni skupiają się na pojedynczym człowieku - jego doświadczeniu, zapisach osobistych występujących we wspomnieniach, relacjach, dziennikach czy listach. - Zbieramy je i gromadzimy w archiwum Ośrodka i bardzo często te pojedyncze zapisy związane z poszczególną osobą zmieniają się w kolekcje rodzinne. Obrastają zapisami dotyczącymi krewnych, przodków, a także zdjęciami, relacjami. W ten sposób tworzy się baza na postawie której można tego typu książkę potem zrealizować - mówiła.
Świadomość własnych korzeni - jak przekonuje autor "Rodziny z niepamięci" Zbigniew Gluza - jest ważna. - Mam wrażenie, że spojrzenie w głąb własnej rodziny to bardzo ważny element tożsamości i myślę, że ta książka to potwierdza - dodaje.
Przeszłość zanika z biegiem czasu
Zbigniew Gluza wspomina w audycji swojego tatę, który za życia przebywał w czterech obozach niemieckich i to, że zawsze bardzo chętnie opowiadał mu swoją historię. - Ja go nie chciałem słuchać traktując to jako zapis fasadowy prl-owski - dopowiada. - Dopiero jak sam znalazłem się w wiezieniu w 1985 roku to zrozumiałem, że jestem kolejnym pokoleniem represjonowanym. (...) Po wyjściu z więzienia jesienią 85' roku po raz pierwszy zacząłem z ojcem rozmawiać mówiąc, że to ważne co przeżył i ja muszę się o tym dowiedzieć. W styczniu 86' roku zmarł i nie zdążyłem. Później okazało się, że nie zostało po jego pamięci nic - ani w pamięci rodziny ani w żadnych zapisach - tłumaczy.
Bardzo dobry przykład metody
Książka zachęca do pracy nad rodzinną pamięcią i proponuje uniwersalną metodę jej dokumentowania. - Składają się na nią bardzo różne formy. Z różnych odłamów tego co było dostępne zbudowaliśmy taką konstrukcję, a w niej jest fragmenty relacji, wspomnienia, listy między członkami rodziny, spisane nagrania. Te wszystkie formy składają się na wielogłosowy obraz - wyjaśnia Agnieszka Dębska.
- Myślę, że każdy może spróbować odtworzyć losy swojej rodziny próbując odnaleźć stare listy, oglądając zdjęcia, rozmawiając ze starszymi członkami rodziny, nagrywając ich, póki jest to możliwe, dlatego, że doświadczenie pokazuje, jak bardzo ulotna jest pamięć - uważa gość audycji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: dr Agnieszka Dębska, prezes Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA)
Data emisji: 26.02.2020 r.
Godzina emisji: 19.07
ans