"Rodzina z niepamięci". Jak archiwizować historie rodzinne?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 21:40
W audycji pochyliliśmy się nad książką "Rodzina z niepamięci". To próba odtworzenia dziejów jednej rodziny - potomków Franciszki i Zygmunta ze wsi Borki koło Skarżyska-Kamiennej. Rekonstrukcji przeszłości z nielicznych zachowanych fragmentów dokonał ich wnuk, Zbigniew Gluza, szef Ośrodka KARTA.
Audio
  • "Rodzina z niepamięci". Jak archiwizować historie rodzinne? (Eureka/Jedynka)
Okładka książki Rodzina z niepamięci Zbigniewa Gluzy
Okładka książki "Rodzina z niepamięci" Zbigniewa Gluzy Foto: Ośrodek KARTA

Narzędzia w poszukiwaniu własnych korzeni 

Redaktor Agnieszka Dębska z Ośrodka KARTA opowiada na antenie radiowej Jedynki, że w poszukiwaniu korzeni skupiają się na pojedynczym człowieku - jego doświadczeniu, zapisach osobistych występujących we wspomnieniach, relacjach, dziennikach czy listach. - Zbieramy je i gromadzimy w archiwum Ośrodka i bardzo często te pojedyncze zapisy związane z poszczególną osobą zmieniają się w kolekcje rodzinne. Obrastają zapisami dotyczącymi krewnych, przodków, a także zdjęciami, relacjami. W ten sposób tworzy się baza na postawie której można tego typu książkę potem zrealizować - mówiła. 

Świadomość własnych korzeni - jak przekonuje autor "Rodziny z niepamięci"  Zbigniew Gluza - jest ważna. - Mam wrażenie, że spojrzenie w głąb własnej rodziny to bardzo ważny element tożsamości i myślę, że ta książka to potwierdza - dodaje. 

Przeszłość zanika z biegiem czasu 

Zbigniew Gluza wspomina w audycji swojego tatę, który za życia przebywał w czterech obozach niemieckich i to, że zawsze bardzo chętnie opowiadał mu swoją historię. - Ja go nie chciałem słuchać traktując to jako zapis fasadowy prl-owski - dopowiada. - Dopiero jak sam znalazłem się w wiezieniu w 1985 roku to zrozumiałem, że jestem kolejnym pokoleniem represjonowanym. (...) Po wyjściu z więzienia jesienią 85' roku po raz pierwszy  zacząłem z ojcem rozmawiać mówiąc, że to ważne co przeżył i ja muszę się o tym dowiedzieć. W styczniu 86' roku zmarł i nie zdążyłem. Później okazało się, że nie zostało po jego pamięci nic - ani w pamięci rodziny ani w żadnych zapisach - tłumaczy. 

Bardzo dobry przykład metody 

Książka zachęca do pracy nad rodzinną pamięcią i proponuje uniwersalną metodę jej dokumentowania. - Składają się na nią bardzo różne formy. Z różnych odłamów tego co było dostępne zbudowaliśmy taką konstrukcję, a w niej jest fragmenty relacji, wspomnienia, listy między członkami rodziny, spisane nagrania. Te wszystkie formy składają się na wielogłosowy obraz - wyjaśnia Agnieszka Dębska.

- Myślę, że każdy może spróbować odtworzyć losy swojej rodziny próbując odnaleźć stare listy, oglądając zdjęcia, rozmawiając ze starszymi członkami rodziny, nagrywając ich, póki jest to możliwe, dlatego, że doświadczenie pokazuje, jak bardzo ulotna jest pamięć - uważa gość audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Agnieszka Dębska, prezes Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA) 

Data emisji: 26.02.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

"Wdzięczność i podziw" - o relacjach polsko-amerykańskich

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 19:10
Polsko-amerykańskie stosunki w XX wieku nawiązały się jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. To m.in. nieustępliwej postawie USA otrzymaliśmy dostęp do morza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocalić historię od zapomnienia. Największe w Polsce archiwum społeczne

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 09:15
Ośrodek KARTA stawia sobie za cel dokumentowanie najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz upowszechnianie wiedzy o niej. Misją Ośrodka KARTA jest odkrywanie, chronienie, upowszechnianie historii widzianej z perspektywy wielu jednostek, w taki sposób, że historia staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę, wspiera pojednanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było panowanie Władysława Łokietka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:05
Król Władysław Łokietek był niewątpliwie władcą ambitnym, któremu sprzyjały okoliczności, zawierane sojusze i konsekwencja w działaniu. W tym roku mija 700 lat od czasów koronacji króla w Katedrze Wawelskiej. Podczas audycji przypomnieliśmy fakty i mity dotyczące panowania słynnego Piasta. 
rozwiń zwiń