Lata 1973-1974, pierwszy Maluch i triumf piłkarzy w Monachium

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 21:08
Kosztował 69 ówczesnych tysięcy złotych, tzn. prawie 20 średnich pensji. Na giełdzie samochodowej 110 tysięcy złotych. W połowie 1973 roku w fabryce w Bielsku-Białej zmontowano pierwszego Fiata 126p. Był nazywany Maluchem i na lata stał się najpopularniejszym samochodem w naszym kraju.
Audio
  • Lata 1973-1974, pierwszy Maluch i triumf piłkarzy w Monachium (Historia żywa/Jedynka)
Fiat 126p
Fiat 126pFoto: flickr.com/tonysphotos

Prezentem od towarzysza Edwarda Gierka, tak jak możliwość wyjazdu na Zachód. W roku 1973 zapadła także decyzja o budowie Huty Katowice, odbyły się pierwsze z organizowanych przez ekipę Gierka "Dni Czynu Partyjnego", powstała Federacja Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej. Ideę socjalistycznego wychowania młodych Polaków, oprotestowaną przez Episkopat, miało realizować nowo powołane Ministerstwo Oświaty i Wychowania oraz szkoła  parta na wzorach radzieckich tzw. dziesięciolatka.

Sejm zmienił ordynację wyborczą do rad narodowych, co zakończyło istnienie kilku list wyborczych. Nowy kodeks pracy nie przewidywał prawa do strajku. Z kolei ustawa o zmianie konstytucji powoływała nowe organy administracji państwowej: urzędy wojewodów, prezydentów miast, naczelników miast, powiatów, dzielnic, gmin. Watykańska aktywność polskiej dyplomacji - z Papieżem Pawłem VI spotkał się minister spraw zagranicznych Stefan Olszowski. 

W roku 1973 kpt. Krzysztof Baranowski zakończył rejs dookoła świata. W Szwecji, w Uppsali, wyszedł pierwszy numer czasopisma "Aneks". Drużyna Kazimierza Górskiego po remisie z Anglikami na Wembley awansowała do finałów Mistrzostw Świata w 1974 roku.    1974 rok był chyba ostatnim spokojnym rokiem dekady gierkowskiej, a sukces piłkarzy, III miejsce na mistrzostwach świata w Monachium takim symbolicznym podsumowaniem.

Prymas Stefan Wyszyński rozpoczął w warszawskim kościele św.Krzyża cykl kazań o tematyce społecznej. Do Polski przyjechał wysłannik Papieża abp Agostino Casaroli. Zostały ustalone stałe kontakty PRL ze Stolicą Apostolską. 

Uczestnikiem obchodów 30-lecia PRL był Leonid Breżniew. Oddano do użytku Port Północny w Gdańsku i Trasę Łazienkowską w Warszawie. Edward Gierek odwiedził USA. Zostały podpisane deklaracje o współpracy. Wystąpił  też na forum ONZ. Koniec roku to początek tzw. "propagandy sukcesu" oraz protest polskich intelektualistów, tzw List 15 domagający się dostępu do kultury i szkolnictwa polskiego dla Polaków w ZSRR.

***

W audycji o wydarzeniach w Polsce w latach 1973-74. To czas głośnej ekranizacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy, kontrowersyjnej premiery "Balladyny" Juliusza Słowackiego na deskach Teatru Narodowego z japońskimi motocyklami. Także wydanie tomu wierszy Zbigniewa Herberta "Pan Cogito" i ekranizacji nominowanego do Oskara "Potopu" Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, a także I Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak 

Data emisji: 23.03.2020 r. 

Godzina emisji: 21.08

ag/ans 

Czytaj także

Polska lat 70. Dekada kardynała Stefana Wyszyńskiego i Edwarda Gierka

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 16:20
Czy więcej ich dzieliło, czy łączyło? Kardynał Stefan Wyszyński i "człowiek z węgla" byli bohaterami audycji w radiowej Jedynce. 
rozwiń zwiń