Wojna światów, czyli Bitwa Warszawska 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 21:00
"Spiesz bronić twą matkę, żonę, dzieci", i dalej, mniejszymi literami: "Kto ten plakat niszczy lub zdziera, kto pozwala, aby leżał nie naklejony, ten łączy się z wrogiem" – afisz tej treści zachęcał Polaków do podjęcia walki z sowieckim agresorem w 1920 roku, w trwającej od kilkunastu miesięcy wojnie polsko-bolszewickiej, później nazywanej także wojną o Europę, która zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
Okładka książki prof. Andrzeja Nowaka Klęska imperium zła
Okładka książki prof. Andrzeja Nowaka "Klęska imperium zła"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
41:29 2020_06_29 21_08_02_PR1_Historia_Zywa.mp3 Historia żywa 29 czerwca godz. 21:08

 

Jakie są głębsze źródła zwycięstwa Polski nad Rosją bolszewicką? Jaka była relacja między polityką wschodnią mocarstw zachodnich a polityką Józefa Piłsudskiego wobec Rosji sowieckiej?

Współczesny historyk moskiewski Michaił Mieltjuchow w książce poświęconej konfliktom polsko-sowieckim w XX wieku stwierdził, że "są one fragmentem odwiecznej agresji Zachodu przeciw Rosji. Kiedy Rosja przechodzi do kontrnatarcia, to jedynie po to, by odebrać to, co jej się słusznie należy". Piłsudski uważał, że "Polska była i jest krajem wolności. Rosja carska czy bolszewicka była i jest wielkim więzieniem!". Jaka obecnie jest, i dlaczego, ta pamięć nasza i wasza?  

Odpowiedzi na te pytania w audycji w setną rocznicę rozpoczęcia wielkiej ofensywy bolszewickiej z udziałem blisko 800 tys. żołnierzy sowieckich nacierających na wielokrotnie mniejszą armię polską w rozmowie z prof. Andrzejem Nowakiem, autorem książki "Klęska imperium zła".

1920 – Bitwa Warszawska. Serwis specjalny Polskiego Radia 1920 – Bitwa Warszawska. Serwis specjalny Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak 

Data emisji: 29.06.2020 r. (powtórzenie 12.10.2020 r.)

Godzina emisji: 21.08

kk/ans

Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak historia Polski

Czytaj także

Plan Balcerowicza i "wojna na górze", czyli wydarzenia 1990 roku w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 22:00
1 stycznia 1990 roku Leszek Balcerowicz rozpoczął realizację programu naprawy polskiej gospodarki, tzw. Planu Balcerowicza. W końcu miesiąca ostatni zjazd PZPR i rozwiązanie partii, której byli członkowie utworzyli: Socjaldemokrację Rzeczypospolitej Polskiej i Unię Socjaldemokratyczną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w roku 1991

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 07:50
Zaczynają wycofywać się wojska radzieckie, otwarto Giełdę Papierów Wartościowych, ujawniono afery: FOZZ i Art.-B, pierwsze ekshumacje grobów katyńskich, IV Pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, pierwsze wolne i demokratyczne wybory parlamentarne, powstał rząd Jana Olszewskiego. 
rozwiń zwiń