Finał akcji "Moje archiwum". Prezes PFN: za każdym z tych zdjęć kryła się jakaś opowieść

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 13:18
Wraz z końcem wakacji zakończył się nasz konkurs na najciekawsze pamiątki. Tematem przewodnim była wojna polsko-bolszewicka. - Za każdym z tych archiwaliów, zdjęć, kryła się jakaś opowieść. Nie było w nich żadnej wiedzy faktograficznej na temat konkretnych wydarzeń historycznych, tylko rodzinna biografia, opowieść o konkretnym człowieku - mówił w "Czterech porach roku" Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, członek kapituły oceniającej nadesłane fotografie.
.
.Foto: PR

Archiwum 1200x660.jpg
Laureatka konkursu "Moje archiwum": chciałam ocalić pamięć o wujku

Posłuchaj
07:24 _PR1_AAC 2020_09_02-09-34-50.mp3 Rozmowa z prezesem PFN - Marcinem Zarzeckim (Cztery pory roku/Jedynka)

 

W ramach konkursu Program 1 Polskiego Radia zachęcał do zagłębienia się w swoje domowe archiwa, albumy, pamiątki po rodzicach i dziadkach. Fotografie przedmiotów, skany zdjęć i dokumentów można było przesyłać za pomocą specjalnego formularza. Akcja powstała przy współpracy Polskiej Fundacji Narodowej, jej partnerem merytorycznym są zaś Archiwa Państwowe.

29 sierpnia, w trakcie audycji "Lato z Radiem" odbył się wielki finał - właściciele najciekawszych lub najbardziej wartościowych dokumentów zostali nagrodzeni. 

>>> [Zobacz nagrodzone prace]<<<


. .

 

- Poprzez opisy załączone do zdjęć było można dostrzec, jak wiele one znaczą dla poszczególnych osób - podkreślił Marcin Zarzecki. - Oni dzielą się z nami, odkrywają tajemnice swoich rodzin, ale też mają potrzebę upowszechnienia informacji - dodał prezes PFN. 

Ludzie tworzący historię

Historia to przede wszystkim tworzący ją ludzie, żyje we wspomnieniach, ustnych przekazach, fotografiach czy przedmiotach. - Ta historia zawarta w pamiątkach dzieje się nie na poziomie struktur politycznych, narodowych, ale na poziomie codzienności, życia konkretnych ludzi, rodzin. Tu zdjęcia dotyczą tej codzienności 1920 roku - powiedział Marcin Zarzecki. - Musimy pamiętać, że historia to ludzie ją tworzący, uczestniczący w niej - zaznaczył gość audycji.

Akcja "Moje archiwum"

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 2.09.2020r.

Godzina emisji: 9.38

ans

Czytaj także

Prezes PFN: Bitwa Warszawska była ważna dla całej zachodniej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 09:10
- Perłą w koronie jest publikacja profesora Andrzeja Nowaka, dotycząca wojny polsko-bolszewickiej na głównej stronie "Financial Times" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa o strategii i znaczeniu Bitwy Warszawskiej na Bulwarze gen. Pattona

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 11:00
W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920, od dziś na Bulwarze gen. Pattona można oglądać wystawę plenerową prof. Lecha Królikowskiego oraz Polskiej Fundacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na antenę wracają "Cztery pory roku"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 12:21
Wszystko kiedyś się kończy, więc i tegoroczne "Lato z Radiem" dobiegło w sobotę (29.08) końca. Ale pozostały wspomnienia. W audycji podsumujemy "Lato z Radiem" we wspomnieniach prowadzących i reporterów w drodze. Przypomnimy miejsca, w których gościliśmy, zabawne i zaskakujące momenty oraz antenowe wpadki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2020. Janusz Kukuła: szykujemy niezwykłe przeżycie artystyczne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 10:00
- "Balladyna" ma pięć aktów. Każdy akt wyreżyseruje inna osoba, każdy akt to będzie inna obsada. To jest wyzwanie. Udało się nam zaprosić, pozyskać do współpracy 61 artystów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń