Władysław Wygnaniec i Bolesław Kędzierzawy. Walka między braćmi o władzę w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 07:00
Książę Bolesław Krzywousty pozostawił po swojej śmierci w 1138 roku grono spadkobierców i monarchię piastowską wkraczającą w okres rozbicia dzielnicowego. Krzywousty miał pięciu synów, między których podzielił swoje dziedzictwo. W "Historii żywej" Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak mówili o czasach dwóch najstarszych z nich: Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.
Bolesław Kędzierzawy. Rysunek Jana Matejki z cyklu Poczet królów i książąt polskich
Bolesław Kędzierzawy. Rysunek Jana Matejki z cyklu Poczet królów i książąt polskichFoto: MNK

Posłuchaj
37:54 2020_11_02 21_08_22_PR1_Historia_Zywa.mp3 Władysław Wygnaniec i Bolesław Kędzierzawy. Walka między braćmi o władzę w Polsce (Historia żywa/Jedynka)

Pierworodnym synem Bolesława Krzywoustego był Władysław, później zwany Wygnańcem, z pierwszą żoną, Zbysławą ruską. Z drugą małżonką - Salomeą, córką hrabiego Bergu - polski władca doczekał się kolejnych męskich potomków. Do dorosłości przeżyli: Bolesław Kędzierzawy, Mieszko Stary, Henryk Sandomierski i Kazimierz Sprawiedliwy.


czytaj więcej
Bolesław Krzywousty 1200.jpg
Bolesław III Krzywousty - mąż stanu i okrutnik

W audycji mówiliśmy o czasach dwóch najstarszych z nich: seniora, zwierzchnika Polski Władysława Wygnańca - księcia śląskiego i Bolesława Kędzierzawego księcia mazowieckiego, który po Wygnańcu, w 1146 roku, przejął  władzę nad Śląskiem, po obaleniu Władysława szukającego pomocy u króla niemieckiego Konrada III.

Bratobójcza walka

Władysław Wygnaniec miał złą opinię u średniowiecznych kronikarzy. Zarzucali mu uleganie zgubnym wpływom żony. Spór z braćmi o wpływy uniemożliwił mu większą aktywność w polityce zagranicznej i kontynuację działań ojca. Czy miał szansę zjednoczyć na powrót Polskę jako doświadczony życiowo 33-latek z przewagą militarną nad juniorami, wśród których górował młodszy o 15 lat Bolesław Kędzierzawy wspierany przez matkę szukającą poparcia u możnych?

Początkowo wsparciem dla Władysława był wojewoda Piotr Włostowic, którego jednak się pozbył oślepiając go i pozbawiając majątku. Następnie podjął nieudaną próbę rozprawy z braćmi zakończoną wygnaniem, z którego mimo zbrojnego wsparcia Niemiec nie powrócił. Wyprawa cesarza Fryderyka Barbarossy na Polskę zakończyła się sukcesem. I przyjęciem hołdu lennego od... Bolesława Kędzierzawego, przywódcy juniorów.

Serwisy historyczne Polskiego Radia>>>

W brutalnych, pełnych niepewności czasach rozbicia dzielnicowego Kędzierzawy, jako jeden z niewielu potomków Bolesława Krzywoustego, miał się wykazać rozsądkiem i umiarem w bratobójczej walce, co docenił dziejopis, mistrz Wincenty Kadłubek. Dlaczego? Czy Polska na tym zyskała? Jaki był bilans ich rządów? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak

Data emisji: 2.11.2020 

Godzina emisji: 21.05

ag/kh

Czytaj także

Kto sprawował władzę w XI-wiecznej Polsce: książę Władysław Herman czy jego palatyn Sieciech?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 08:30
Niemal cała wiedza o Władysławie Hermanie pochodzi z kroniki Galla Anonima, a ten był niechętny temu władcy. Na długi czas utrwaliła się opinia, że książę to nie był rzutki polityk, lecz człowiek nieporadny, o chorobliwym braku woli, marionetka sterowana przez Sieciecha, możnowładcę małopolskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Krzywousty - mąż stanu i... sprawca politycznej katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 07:00
Książę małopolski, śląski i sandomierski w latach 1102-1107, książę Polski w latach 1107-1138. Syn Władysława Hermana i Judyty czeskiej. W audycji "Historia żywa" przyjrzeliśmy się Bolesławowi Krzywoustemu.
rozwiń zwiń