Józef Piłsudski i jego związki z Kresami

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 21:32
W 20-leciu międzywojennym 19 marca świętowano imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości z tej okazji odbywały się w Warszawie, ale także w Wilnie i Grodnie.
Audio
  • Józef Piłsudski i jego związki z Kresami (Świat Kresów/Jedynka)
Marszałek Józef Piłsudski
Marszałek Józef PiłsudskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

"Miłe miasto. Miłe mury, co mnie dzieckiem niegdyś pieściły, co kochać wielkość prawdy nauczyły. Miłe miasto - z tylu, tylu przeżyciami. Wszystko piękno mej duszy przez Wilno pieszczone. Tu pierwsze słowo o miłości, tu pierwsze słowo o mądrości, tu wszystko, czym dziecko i młodzieniec żył w pieszczocie z murami i w pieszczocie z pogorkami. Jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie" - powiedział kiedyś o Wilnie Józef Piłsudski.

Przyszły marszałek urodził się w położonym 60 km na południe od tego miasta Zułowie. Gdy w 1874 r. rodzinny majątek spłonął, Piłsudscy przenieśli się do Wilna. W okresie gimnazjum Józef i jego starszy o rok brat Bronisław założyli kółko samokształceniowe "Spójnia", w którym wydawali antycarskie pisemko. - Był bardzo krnąbrny. Często był karany za to, że mówił po polsku, ale dalej to robił - tłumaczy prof. Mieczysław Jackiewicz, były konsul RP w Wilnie.

Będąc już działaczem socjalistycznym, Józef Piłsudski kierował głośną akcją pod Bezdanami. A jaka była jego wizja geopolitycznego miejsca Kresów po I wojnie światowej i inwazji bolszewickiej w 1920 roku? Odpowiedź w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Na Kresach

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Mieczysław Jackiewicz (historyk, literaturoznawca, były konsul RP w Wilnie), prof. Janusz Odziemkowski (historyk), Romuald Mieczkowski (poeta, dziennikarz)

Data emisji: 19.03.2016

Godzina emisji: 18.10

W audycji znalazły się również fragmenty opowieści Wandy Janowskiej z Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna o związkach Józefa Piłsudskiego z Grodnem.

pg/ei


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Milusin" - dar legionistów dla Wodza

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 11:25
Rok 1921 był dla rodziny Marszałka przełomowy: zmarła jego pierwsza żona, on sam ożenił się z Aleksandrą Szczerbińską, a ta kupiła działkę w Sulejówku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski bez Kresów nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 20:06
- Polskość i Kresy są nierozerwalne. To tak, jakby mówić o naszej literaturze bez imion Adam i Juliusz - tłumaczył w Jedynce dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego dr Jan Malicki.
rozwiń zwiń