Kresy i literatura. Jest w czym wybierać

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 21:49
O literaturze kresowej, czyli o tym co czytać na wakacje, by poszerzyć swoją wiedzę o dawnych Kresach I i II Rzeczpospolitej można było się dowiedzieć z ostatniej przed wakacjami audycji "Świat Kresów".
Audio
  • Ewa Szakalicka i Tadeusz Markiewicz o literaturze kresowej (Świat Kresów/Jedynka)
Dawny polski zamek z przełomu XVI i XVII w. w Olesku na Ukrainie
Dawny polski zamek z przełomu XVI i XVII w. w Olesku na UkrainieFoto: Darek Delmanowicz/PAP

– W tej chwili ukazuje się bardzo dużo publikacji na temat Kresów. Przeważnie jest to literatura pamiętnikarska autorstwa tych, którzy wreszcie mogli, po upadku PRL, pojechać szlakiem twierdz kresowych, szlakiem Mickiewicza czy Orzeszkowej. Pod wrażeniem tych podróży bardzo często piszą coś w rodzaju reportaży, wspomnień. Bardzo dużo pojawia się też ciekawych albumów, fotografii. Niestety ciągle jeszcze nie mamy takiej literatury skierowanej do dzieci i młodzieży - tłumaczy Ewa Szakalicka, rzeczniczka Federacji Organizacji Kresowych.

Zbliżają się wakacje, a to okres, który sprzyja czytaniu. Po które publikacje o tematyce kresowej szczególnie warto sięgnąć, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Ewa Szakalicka (rzeczniczka Federacji Organizacji Kresowych, publicystka), Tadeusz Markiewicz (wydawca literatury kresowej)

Data emisji: 18.06.2016

Godzina emisji: 18.13

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Modernizm na Kresach, czyli nowoczesne Wilno i Lwów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 19:20
- Lata międzywojenne, jeśli chodzi o architekturę, to czas wielkiego przełomu. Lata 20. i lata 30. to dwa zupełnie inne światy; z jednej strony - wielki kult historii, a z drugiej - architektura modernistyczna, nowoczesna - mówił dr Michał Pszczółkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż po Litwie śladami Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 06:00
Lauda to terytorium, którego dziś próżno szukać na mapie. Była to kraina opisywana przez Sienkiewicza w "Potopie", położona na północ od litewskiego Kowna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisławów - kulturowa mieszanka w II RP

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 14:00
Położony dziś na Ukrainie Iwano-Frankiwsk to dawny Stanisławów - stolica Pokucia, historycznej krainy na południowo-wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń