X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzikie Pola dziś. Polacy w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 19:20
- Sam wydźwięk słowa "Mołdawia" ma posmak trochę pogranicza, trochę nawet orientalny ze względu na bliskość Turcji i Tatarów, a jednocześnie jest trochę swojski, bo coś nas z Mołdawią łączyło - stwierdził ekspert, Adam Burakowski.
Audio
  • prof. Adam Burakowski o historii, współczesności i związkach Mołdawii z Polską (Świat Kresów/Jedynka)
Kiszyniów -  stolica i największe, 800 tysięczne miasto Republiki Mołdawii
Kiszyniów - stolica i największe, 800 tysięczne miasto Republiki MołdawiiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Republika Mołdowy obejmuje swoim zasięgiem część terytoriów dawnego Księstwa Mołdawskiego, które w czasach I Rzeczpospolitej znajdowało się na granicach państwa polskiego i w granicach naszej wyobraźni narodowej. Ziemie te rozgrywane były między Polską i Turcją. - Były to ziemie związane z polską kulturowo, czego przykładem jest dziejopisarz Miron Kostin, który napisał historię Mołdawii w języku polskim. Świadomość związków z Polską do dziś tam w jakimś stopniu istnieje - stwierdził prof. Burakowski.

Nasze wyobrażenie o Mołdawii w dużej mierze ukształtowała twórczość Henryka Sienkiewicza. - Obecna Republika Mołdawii nie przypomina tej z Dzikich Pól. Jest to państwo skupione wokół jednego miasta, wokół Kiszyniowa. To duży jak na tamtejsze warunki ośrodek miejski, ma ok. 800 tys. mieszkańców. Jest to miasto ciekawe, tętniące życiem - opisywał Burakowski. 

Dlaczego język rosyjski jest tak popularny w Mołdawii, czy ma to wpływ na tradycję i kulturę różnych etnicznie mieszkańców tego kraju, ilu Polaków tam mieszka, jak kultywują polskie tradycje i kulturę i z jakich wydarzeń historycznych zrodziło się do dziś funkcjonujące powiedzenie "za króla Olbrachta wyginęła szlachta"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:"Świat kresów"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: prod. Adam Burakowski (Instytut Studiów Politycznych PAN )

nagrane rozmowy K.Renika z: Kazimierzem Boguckim i Lidmiła Jasińską ze wsi Styrcza zwanej "Małą Warszawą", Mariną Albu - aktywistką organziacji pozarządowych w Kiszyniowie

Data emisji: 12.11.2016 r.

Godzina emisji: 18.12

ab/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mołdawia znajduje się pod kontrolą jednego oligarchy"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 19:35
- Zanim do tego doszło, Mołdawia była znana wśród krajów powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego jako demokracja – powiedział w audycji "Więcej świata" Alexei Tulbure, były ambasador tego kraju przy Komisji Europejskiej i ONZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cmentarze na Kresach to zapis naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 20:25
Na Wileńszczyźnie, Lwowszczyźnie, Grodzieńszczyźnie i w wielu innych miejscach pozostały polskie cmentarze.
rozwiń zwiń