Dzikie Pola dziś. Polacy w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 19:20
- Sam wydźwięk słowa "Mołdawia" ma posmak trochę pogranicza, trochę nawet orientalny ze względu na bliskość Turcji i Tatarów, a jednocześnie jest trochę swojski, bo coś nas z Mołdawią łączyło - stwierdził ekspert, Adam Burakowski.
Audio
  • prof. Adam Burakowski o historii, współczesności i związkach Mołdawii z Polską (Świat Kresów/Jedynka)
Kiszyniów -  stolica i największe, 800 tysięczne miasto Republiki Mołdawii
Kiszyniów - stolica i największe, 800 tysięczne miasto Republiki MołdawiiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Republika Mołdowy obejmuje swoim zasięgiem część terytoriów dawnego Księstwa Mołdawskiego, które w czasach I Rzeczpospolitej znajdowało się na granicach państwa polskiego i w granicach naszej wyobraźni narodowej. Ziemie te rozgrywane były między Polską i Turcją. - Były to ziemie związane z polską kulturowo, czego przykładem jest dziejopisarz Miron Kostin, który napisał historię Mołdawii w języku polskim. Świadomość związków z Polską do dziś tam w jakimś stopniu istnieje - stwierdził prof. Burakowski.

Nasze wyobrażenie o Mołdawii w dużej mierze ukształtowała twórczość Henryka Sienkiewicza. - Obecna Republika Mołdawii nie przypomina tej z Dzikich Pól. Jest to państwo skupione wokół jednego miasta, wokół Kiszyniowa. To duży jak na tamtejsze warunki ośrodek miejski, ma ok. 800 tys. mieszkańców. Jest to miasto ciekawe, tętniące życiem - opisywał Burakowski. 

Dlaczego język rosyjski jest tak popularny w Mołdawii, czy ma to wpływ na tradycję i kulturę różnych etnicznie mieszkańców tego kraju, ilu Polaków tam mieszka, jak kultywują polskie tradycje i kulturę i z jakich wydarzeń historycznych zrodziło się do dziś funkcjonujące powiedzenie "za króla Olbrachta wyginęła szlachta"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:"Świat kresów"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: prod. Adam Burakowski (Instytut Studiów Politycznych PAN )

nagrane rozmowy K.Renika z: Kazimierzem Boguckim i Lidmiła Jasińską ze wsi Styrcza zwanej "Małą Warszawą", Mariną Albu - aktywistką organziacji pozarządowych w Kiszyniowie

Data emisji: 12.11.2016 r.

Godzina emisji: 18.12

ab/fbi

Czytaj także

"Mołdawia znajduje się pod kontrolą jednego oligarchy"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 19:35
- Zanim do tego doszło, Mołdawia była znana wśród krajów powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego jako demokracja – powiedział w audycji "Więcej świata" Alexei Tulbure, były ambasador tego kraju przy Komisji Europejskiej i ONZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cmentarze na Kresach to zapis naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 20:25
Na Wileńszczyźnie, Lwowszczyźnie, Grodzieńszczyźnie i w wielu innych miejscach pozostały polskie cmentarze.
rozwiń zwiń