X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kresowe dzieje Ormian polskich

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 19:40
- Do XVII w. Ormianie zachowywali swą odrębność. Potem, wraz z bogaceniem się, zaczęli osiadać. Kupowali majątki ziemskie, a wtedy proces wtapiania się w polski żywioł, ten arystokratyczno-ziemiański, następował bardzo szybko - mówi Maciej Bohosiewicz z Fundacji Ormiańskiej.
Audio
  • Orient na Kresach I Rzeczpospolitej (Świat Kresów/Jedynka)
Kobieta w tradycyjnym ormiańskim stroju
Kobieta w tradycyjnym ormiańskim strojuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Mija 650 lat od osiedlenia się Ormian na dawnych Kresach I Rzeczpospolitej. Choć tak naprawdę byli oni obecni na tych terenach, jak zwraca uwagę historyk dr Krzysztof Jabłonka, jeszcze zanim stały się one częścią państwa polskiego. - Historia Ormian zaczyna się od góry Ararat. Stamtąd trafiają oni, po rozbiciu ich stolicy Ani przez pierwszych Seldżuków w 1048 roku, na północne wybrzeża Morza Czarnego. Tzw. wołoskim szlakiem docierają oni i w pewnym sensie współzakładają Lwów, jeszcze za czasów Rurykowiczów - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Gdzie znajdowały się największe skupiska Ormian na terenach dawnych Kresów RP i którzy przedstawiciele tej mniejszości zapisali się w historii Polski jako wybitne jednostki, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Maciej Bohosiewicz (prezes Fundacji Ormiańskiej), dr Krzysztof Jabłonka (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 18.13

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Górale karpaccy w kresowej tradycji dawnych ziem RP

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 19:46
- Od końca wieku XIV do końca I Rzeczpospolitej granica polsko-węgierska biegła grzbietem Karpat. Tereny te zamieszkują karpackie grupy Rusinów: Łemków, Bojków i Hucułów, choć ich etnos przekracza granice państwowe, bo i w sąsiedniej Rumunii i na Ukrainie możemy go odnaleźć - mówi historyk dr Jan Skłodowski.
rozwiń zwiń