X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ślady Melchiora Wańkowicza na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 14:00
Aleksandra Ziółkowska-Boehm, asystentka Wańkowicza, wspominała rozmowy z pisarzem o jego dzieciństwie i całych zimach spędzanych w domu, bez możliwości wyjścia na dwór. - Babki wszystkie mówiły, że on się przeziębi. On się nie rozczulał, on był zły. Mówił, jaki cud, że z tego wyszedł i mógł zapanować nad własnym życiem i że tak się dzieci nie chowa - opowiadała.
Audio
  • Ślady Adama Mickiewicza i Melchiora Wańkowicza na Kresach (Świat Kresów/Jedynka)
Melchior Wańkowicz z wizytą w gospodarstwie rodziny Filiponów, gdzie 25 lat wcześniej zatrzymał się na pierwszy nocleg przed rozpoczęciem spotkań z mieszkańcami Warmii i Mazur. Te rozmowy stały się tworzywem do reporterskiej powieści Na tropach Smętka
Melchior Wańkowicz z wizytą w gospodarstwie rodziny Filiponów, gdzie 25 lat wcześniej zatrzymał się na pierwszy nocleg przed rozpoczęciem spotkań z mieszkańcami Warmii i Mazur. Te rozmowy stały się tworzywem do reporterskiej powieści "Na tropach Smętka"Foto: PAP/Tadeusz Trepanowski

Witkiewicz f 1200.jpg
Witkiewicz, Żmudź i styl zakopiański. Co mają wspólnego?

Tegoroczny 24. Międzynarodowy Festiwal Poetycki "Maj nad Wilią" za patrona obrał sobie Melchiora Wańkowicza. Poeci ruszyli zatem szukać śladów pisarza na dzisiejszej Litwie, a dawnych Kresach Rzeczpospolitej. Co stało się z domem babci Wańkowicza i majątkiem rodziny?

W audycji rozmawialiśmy także o śladach Adama Mickiewicza w Kownie, gdzie pracował jako nauczyciel odpracowując w ten sposób swoją naukę na Uniwersytecie Wileńskim. Nie zabrakło także opowieści o dwóch kobietach, które troskliwie opiekowały się wieszczem nie wiedząc o sobie nawzajem. Odwiedziliśmy również wileńskie Hospicjum bł. Władysława Sopoćki założone przez polską zakonnicę s. Michaelę Rak, która mówiła m.in. o tym, czy chorym potrzebna jest poezja. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 


Dabski_i_delegacja_1920 1200.jpg
Traktat Ryski. Odcięcie wschodnich ziem Rzeczpospolitej

***

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Marian Paluszkiewicz (wileński fotografik, fotoreporter "Kuriera Wieńskigo"), Wojciech Piotrowicz (wileński poeta), Tomasz Krzywicki (autor przewodnika po Litwie), Aleksandra Ziółkowska-Boehm (pisarka i asystentka Melchiora Wańkowicza), s. Michaela Rak (założycielka hospicjum)

Data emisji: 10.06.2017

Godzina emisji: 18.13

gs/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pamięć o Kresach przechowana w kazachskim stepie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 19:59
- Pobliski las a także bardzo dużo białego i różowego bzu – takie wspomnienie domu rodzinnego pozostało Marii Kondrackiej z kresowej rodziny deportowanej do Kazachstanu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Rzeczpospolita – tygiel narodowości, tradycji, obyczajów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 22:31
- Rzeczpospolita nie była państwem etnicznym, a swoich obywateli jednoczyła wokół idei i sposobu sprawowania władzy – tłumaczy Mirosław Rowicki, szef lwowskiego "Kuriera Galicyjskiego".
rozwiń zwiń