Ślady Melchiora Wańkowicza na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 14:00
Aleksandra Ziółkowska-Boehm, asystentka Wańkowicza, wspominała rozmowy z pisarzem o jego dzieciństwie i całych zimach spędzanych w domu, bez możliwości wyjścia na dwór. - Babki wszystkie mówiły, że on się przeziębi. On się nie rozczulał, on był zły. Mówił, jaki cud, że z tego wyszedł i mógł zapanować nad własnym życiem i że tak się dzieci nie chowa - opowiadała.
Audio
  • Ślady Adama Mickiewicza i Melchiora Wańkowicza na Kresach (Świat Kresów/Jedynka)
Melchior Wańkowicz z wizytą w gospodarstwie rodziny Filiponów, gdzie 25 lat wcześniej zatrzymał się na pierwszy nocleg przed rozpoczęciem spotkań z mieszkańcami Warmii i Mazur. Te rozmowy stały się tworzywem do reporterskiej powieści Na tropach Smętka
Melchior Wańkowicz z wizytą w gospodarstwie rodziny Filiponów, gdzie 25 lat wcześniej zatrzymał się na pierwszy nocleg przed rozpoczęciem spotkań z mieszkańcami Warmii i Mazur. Te rozmowy stały się tworzywem do reporterskiej powieści "Na tropach Smętka"Foto: PAP/Tadeusz Trepanowski

Witkiewicz f 1200.jpg
Witkiewicz, Żmudź i styl zakopiański. Co mają wspólnego?

Tegoroczny 24. Międzynarodowy Festiwal Poetycki "Maj nad Wilią" za patrona obrał sobie Melchiora Wańkowicza. Poeci ruszyli zatem szukać śladów pisarza na dzisiejszej Litwie, a dawnych Kresach Rzeczpospolitej. Co stało się z domem babci Wańkowicza i majątkiem rodziny?

W audycji rozmawialiśmy także o śladach Adama Mickiewicza w Kownie, gdzie pracował jako nauczyciel odpracowując w ten sposób swoją naukę na Uniwersytecie Wileńskim. Nie zabrakło także opowieści o dwóch kobietach, które troskliwie opiekowały się wieszczem nie wiedząc o sobie nawzajem. Odwiedziliśmy również wileńskie Hospicjum bł. Władysława Sopoćki założone przez polską zakonnicę s. Michaelę Rak, która mówiła m.in. o tym, czy chorym potrzebna jest poezja. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 


Dabski_i_delegacja_1920 1200.jpg
Traktat Ryski. Odcięcie wschodnich ziem Rzeczpospolitej

***

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Marian Paluszkiewicz (wileński fotografik, fotoreporter "Kuriera Wieńskigo"), Wojciech Piotrowicz (wileński poeta), Tomasz Krzywicki (autor przewodnika po Litwie), Aleksandra Ziółkowska-Boehm (pisarka i asystentka Melchiora Wańkowicza), s. Michaela Rak (założycielka hospicjum)

Data emisji: 10.06.2017

Godzina emisji: 18.13

gs/fbi

Czytaj także

Pamięć o Kresach przechowana w kazachskim stepie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 19:59
- Pobliski las a także bardzo dużo białego i różowego bzu – takie wspomnienie domu rodzinnego pozostało Marii Kondrackiej z kresowej rodziny deportowanej do Kazachstanu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Rzeczpospolita – tygiel narodowości, tradycji, obyczajów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 22:31
- Rzeczpospolita nie była państwem etnicznym, a swoich obywateli jednoczyła wokół idei i sposobu sprawowania władzy – tłumaczy Mirosław Rowicki, szef lwowskiego "Kuriera Galicyjskiego".
rozwiń zwiń