X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kuty nad Czeremoszem - dawna stolica polskich Ormian

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 19:23
Ormianie pojawili się w Kutach wraz z założeniem na tym terenie miasta na prawie niemieckim, ale przeznaczonego dla czterech wspólnot. Wszystkie, czyli polska, ruska, ormiańska i żydowska, zostały zaproszone w 1715 roku przywilejem lokacyjnym przez wojewodę kijowskiego Józefa Potockiego.
Audio
  • Kuty nad Czeremoszem - dawna stolica polskich Ormian (Świat Kresów/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Józef Potocki - jak wyjaśnił w audycji "Świat Kresów" historyk prof. Tadeusz Trajdos - wiedział, że tu szedł wcześniej dogodny szlak handlowy do Mołdawii.

Można więc zaryzykować stwierdzenie, że lokacja Kut na szlaku miała sprzyjać rozwojowi handlu i między innymi z tego powodu trafili tu Ormianie, którzy byli uznawani w owym czasie za znamienitych kupców. Czym handlowali?

Zapraszamy na spacer po Kutach, w którym towarzyszył nam prof. Trajdos oraz Aleksander Iwacha. Zajrzeliśmy także na zajęcia językowe prowadzone w Kutach podczas letnich warsztatów Fundacji "Armenian".

***

Byłe Kresy to miejsce szczególne w historii Polski. Jego wyjątkowość brała się z wielokulturowości. Bez wiedzy o dawnych Kresach Rzeczypospolitej trudno zrozumieć historię Polski, ale także dzieje współczesnej Litwy, Białorusi i Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadząca: Krzysztof Renik

Goście: prof. Tadeusz Trajdos (historyk, PAN), Marta Axentowicz-Bohosiewicz i Maciej Bohosiewicz (twórcy Fundacji Ormiańskiej "Armenian", w Kutach prowadzą warsztaty dla młodzieży ormiańskiej z Polski) i Aleksander Iwacha (opiekun Kościoła katolickiego w Kutach, konserwator zabytków)

Data emisji: 16.09.2017

Godzina emisji: 18.14

kk/ag

Zobacz więcej na temat: Kresy Krzysztof Renik HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szlakiem polskiej historii na Kresach Wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 20:00
- Początki klasztoru sięgają XVII wieku, kiedy ówczesny wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz w trakcie walk z Tatarami dostał się do niewoli. We śnie ujrzał zakonników, którzy modlili się o jego wolność. Obiecał sobie, że jeśli ją odzyska wybuduje dla owych zakonników klasztor - mówi o. Paweł Ferko, karmelita z berdyczowskiego sanktuarium. W audycji "Świat Kresów" zawędrowaliśmy do miasta położonego dziś na Ukrainie.
rozwiń zwiń