Drohobycz - miasto "Sklepów cynamonowych"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 19:40
W kolejnym magazynie "Świat Kresów" opowiadaliśmy o Drohobyczu i związkach Brunona Schulza z tym miastem.
Audio
  • Drohobycz - miasto "Sklepów cynamonowych" (Świat Kresów/Jedynka)
Grafika według autoportertu Brunona Schulza
Grafika według autoportertu Brunona Schulza Foto: wikimedia/domena publiczna

Ten pisarza malarz i grafik okresu międzywojennego, autor m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą", został zastrzelony przez funkcjonariusza gestapo właśnie w Drohobyczu. O związkach pisarza z tym miastem mówili w audycji mieszkający tam przedstawiciele świata kultury.

Drohobycz, miasto, które dla Schulza było inspiracją, bogaciło się dzięki soli i ropie naftowej i było przykładem harmonijnego życia ludzi różnych narodowości. Zapraszamy w radiową podróż do tego nieistniejącego miejsca.

Byłe Kresy to miejsce szczególne w historii Polski. Jego wyjątkowość brała się z wielokulturowości. Bez wiedzy o dawnych Kresach Rzeczypospolitej trudno zrozumieć historię Polski, ale także dzieje współczesnej Litwy, Białorusi i Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Wiera Meniok (dyrektor Centrum Polonistycznego oraz Muzeum Schultza w Drohobyczu), Andrzej Jurkiewicz (szef Teatru Alter z Drohobycza) oraz Stanisław Winiarz (działacz katolicki z Drohobycza)

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 18.10

mg

Czytaj także

Szlakiem polskiej historii na Kresach Wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 20:00
- Początki klasztoru sięgają XVII wieku, kiedy ówczesny wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz w trakcie walk z Tatarami dostał się do niewoli. We śnie ujrzał zakonników, którzy modlili się o jego wolność. Obiecał sobie, że jeśli ją odzyska wybuduje dla owych zakonników klasztor - mówi o. Paweł Ferko, karmelita z berdyczowskiego sanktuarium. W audycji "Świat Kresów" zawędrowaliśmy do miasta położonego dziś na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuty nad Czeremoszem - mała stolica Ormian

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 12:05
W kolejnym wydaniu magazynu "Świat kresów" opowiemy o Kutach, niewielkim mieście na Kresach, położonym nad Czeremoszem.
rozwiń zwiń