X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy na rumuńskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:13
Odwiedzamy polskie wioski w tym rejonie Nowy Sołoniec, Pleszę i Pojanę Mikuli. 250 lat temu te tereny były częścią Galicji. Dzięki Polakom te tereny się cywilizowały.
Audio
Wioska na rumuńskiej Bukowinie
Wioska na rumuńskiej BukowinieFoto: pixabay/Baciu

Z dala od Polski zachowali swój język. Ich dziadowie wydobywali sól i pracowali w lasach. Teraz narzekają, że jest ciężko.

- Kto pracował i zarobił na rentę ten żyje - mówi mieszkanka Pleszy, która nie chciała podać nazwiska. Jednak starsi ludzie mają niskie renty, więc nie starczają na wszystkie potrzeby. - Kto chce pracować, ten znajdzie pracę - nie zgadza się inna kobieta.

Jak wyglądało życie po wojnie opowiada Maria Ostrowski, nauczycielka. Wspomina, że wszystkim kazano opuścić domy i wyjechać. - Kiedy ludzie wrócili nie mieli nic, nic, nic - mówi nauczycielka.

Profesor Tadeusz Mikołaj Trajdos przypomina, że Polacy przybyli na Bukowinę wraz z utworzeniem z niej nowej jednostki administracyjnej w Cesarstwie Austriackim. - Były to lata po 1775 roku kiedy Austria oderwała północno-zachodnią część Mołdawii w wyniku wojny wygranej z Turcją i włączyła ją do swojego obszaru politycznego - precyzuje historyk. Wszystko tam trzeba było urządzić na nowo. Potrzebowano fachowców i siły roboczej. Austriacy ściągali więc do pracy Polaków z Galicji. To oni stworzyli stolicę Czerniowce (obecnie na terenie Ukrainy). A kto to był góral czadecki? Kto jeszcze ściągał na Bukowinę?

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Jadwiga Aleksandrowicz, Maria Ostrowski oraz chcące pozostać anonimowe mieszkanki Pleszy, dr Maria Ostrowski (nauczycielka z Nowego Sołońca), prof. Tadeusz Mikołaj Trajdos (historyk z PAN)

Data emisji: 30.09.2017

Godzina emisji: 18.10

ag/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich w 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:12
- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huculski szlak Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 13:01
Nazywany piewcą Huculszczyzny, polski prozaik i eseista jest autorem cyklu książek "Na wysokiej połoninie" rysującego obraz wierzeń, legend, a także rzeczywistych postaci świata Karpat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuty nad Czeremoszem - dawna stolica polskich Ormian

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 19:23
Ormianie pojawili się w Kutach wraz z założeniem na tym terenie miasta na prawie niemieckim, ale przeznaczonego dla czterech wspólnot. Wszystkie, czyli polska, ruska, ormiańska i żydowska, zostały zaproszone w 1715 roku przywilejem lokacyjnym przez wojewodę kijowskiego Józefa Potockiego.
rozwiń zwiń