Polacy na rumuńskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:13
Odwiedzamy polskie wioski w tym rejonie Nowy Sołoniec, Pleszę i Pojanę Mikuli. 250 lat temu te tereny były częścią Galicji. Dzięki Polakom te tereny się cywilizowały.
Audio
Wioska na rumuńskiej Bukowinie
Wioska na rumuńskiej BukowinieFoto: pixabay/Baciu

Z dala od Polski zachowali swój język. Ich dziadowie wydobywali sól i pracowali w lasach. Teraz narzekają, że jest ciężko.

- Kto pracował i zarobił na rentę ten żyje - mówi mieszkanka Pleszy, która nie chciała podać nazwiska. Jednak starsi ludzie mają niskie renty, więc nie starczają na wszystkie potrzeby. - Kto chce pracować, ten znajdzie pracę - nie zgadza się inna kobieta.

Jak wyglądało życie po wojnie opowiada Maria Ostrowski, nauczycielka. Wspomina, że wszystkim kazano opuścić domy i wyjechać. - Kiedy ludzie wrócili nie mieli nic, nic, nic - mówi nauczycielka.

Profesor Tadeusz Mikołaj Trajdos przypomina, że Polacy przybyli na Bukowinę wraz z utworzeniem z niej nowej jednostki administracyjnej w Cesarstwie Austriackim. - Były to lata po 1775 roku kiedy Austria oderwała północno-zachodnią część Mołdawii w wyniku wojny wygranej z Turcją i włączyła ją do swojego obszaru politycznego - precyzuje historyk. Wszystko tam trzeba było urządzić na nowo. Potrzebowano fachowców i siły roboczej. Austriacy ściągali więc do pracy Polaków z Galicji. To oni stworzyli stolicę Czerniowce (obecnie na terenie Ukrainy). A kto to był góral czadecki? Kto jeszcze ściągał na Bukowinę?

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Jadwiga Aleksandrowicz, Maria Ostrowski oraz chcące pozostać anonimowe mieszkanki Pleszy, dr Maria Ostrowski (nauczycielka z Nowego Sołońca), prof. Tadeusz Mikołaj Trajdos (historyk z PAN)

Data emisji: 30.09.2017

Godzina emisji: 18.10

ag/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich w 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:12
- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huculski szlak Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 13:01
Nazywany piewcą Huculszczyzny, polski prozaik i eseista jest autorem cyklu książek "Na wysokiej połoninie" rysującego obraz wierzeń, legend, a także rzeczywistych postaci świata Karpat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuty nad Czeremoszem - dawna stolica polskich Ormian

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 19:23
Ormianie pojawili się w Kutach wraz z założeniem na tym terenie miasta na prawie niemieckim, ale przeznaczonego dla czterech wspólnot. Wszystkie, czyli polska, ruska, ormiańska i żydowska, zostały zaproszone w 1715 roku przywilejem lokacyjnym przez wojewodę kijowskiego Józefa Potockiego.
rozwiń zwiń