Wyprawa do krainy Hucułów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 19:00
Pokucie i Huculszczyzna - pogórze wschodnich Karpat, tajemnicza ziemia Hucułów dziś leżąca w granicach Ukrainy. To tu przenieśliśmy się w audycji "Świat Kresów".
Audio
Mieszkanka Huculszczyzny ubrana w oryginalny strój ludowy
Mieszkanka Huculszczyzny ubrana w oryginalny strój ludowyFoto: PAP/Ukrinform

Romana Baran, kustosz Muzeum Etnograficznego w Kołomyi, opowiedziała o tradycyjnych, drewnianych budowlach powstających na tamtych terenach, a także o kolekcji góralskich ciupag i lasek zdobionych różnymi symbolami. - Na Huculszczyźnie ciupaga, czyli siekiera, nazywana jest trzecią ręką Hucuła. To faktycznie było jego alter ego, kiedy Hucuł kładł się spać, taka siekiera była w nogach lub pomiędzy nim a żoną. Podobno ci ludzie bardziej lubili siekiery, niż własne żony - przyznała Romana Baran.

Mówiła też o huculskim odpowiedniku Janosika.

Z kolei historyk dr Jan Skłodowski opowiedział o polskich organizacjach krajoznawczo-turystycznych zasłużonych dla poznawania Karpat Wschodnich. - To przede wszystkim Towarzystwo Tatrzańskie, które nie mogło nazywać się polskim, bo Polski jeszcze wtedy nie było na mapie. Powstało w 1873 roku - wyjaśnił.

Zwykle audycja emitowana jest w sobotę, tym razem została przeniesiona na niedzielę ze względu na koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze…".

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Jan Skłodowski (historyk, prezes Stowarzyszenia "Res Carpathica") oraz Romana Baran (kustosz Muzeum Etnograficznego w Kołomyi)

Data emisji: 22.10.2017

Godzina emisji: 17.20

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drohobycz - miasto "Sklepów cynamonowych"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 19:40
W kolejnym magazynie "Świat Kresów" opowiadaliśmy o Drohobyczu i związkach Brunona Schulza z tym miastem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rumunia. Pustka w polskich wsiach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 19:31
Polskie wsie na rumuńskiej Bukowinie wyludniają się. Emigracja staje się realnym problemem polskiej diaspory w tym regionie.
rozwiń zwiń