X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyprawa do krainy Hucułów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 19:00
Pokucie i Huculszczyzna - pogórze wschodnich Karpat, tajemnicza ziemia Hucułów dziś leżąca w granicach Ukrainy. To tu przenieśliśmy się w audycji "Świat Kresów".
Audio
Mieszkanka Huculszczyzny ubrana w oryginalny strój ludowy
Mieszkanka Huculszczyzny ubrana w oryginalny strój ludowyFoto: PAP/Ukrinform

Romana Baran, kustosz Muzeum Etnograficznego w Kołomyi, opowiedziała o tradycyjnych, drewnianych budowlach powstających na tamtych terenach, a także o kolekcji góralskich ciupag i lasek zdobionych różnymi symbolami. - Na Huculszczyźnie ciupaga, czyli siekiera, nazywana jest trzecią ręką Hucuła. To faktycznie było jego alter ego, kiedy Hucuł kładł się spać, taka siekiera była w nogach lub pomiędzy nim a żoną. Podobno ci ludzie bardziej lubili siekiery, niż własne żony - przyznała Romana Baran.

Mówiła też o huculskim odpowiedniku Janosika.

Z kolei historyk dr Jan Skłodowski opowiedział o polskich organizacjach krajoznawczo-turystycznych zasłużonych dla poznawania Karpat Wschodnich. - To przede wszystkim Towarzystwo Tatrzańskie, które nie mogło nazywać się polskim, bo Polski jeszcze wtedy nie było na mapie. Powstało w 1873 roku - wyjaśnił.

Zwykle audycja emitowana jest w sobotę, tym razem została przeniesiona na niedzielę ze względu na koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze…".

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Jan Skłodowski (historyk, prezes Stowarzyszenia "Res Carpathica") oraz Romana Baran (kustosz Muzeum Etnograficznego w Kołomyi)

Data emisji: 22.10.2017

Godzina emisji: 17.20

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drohobycz - miasto "Sklepów cynamonowych"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 19:40
W kolejnym magazynie "Świat Kresów" opowiadaliśmy o Drohobyczu i związkach Brunona Schulza z tym miastem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rumunia. Pustka w polskich wsiach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 19:31
Polskie wsie na rumuńskiej Bukowinie wyludniają się. Emigracja staje się realnym problemem polskiej diaspory w tym regionie.
rozwiń zwiń