75. rocznica zamordowania Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 09:00
Był pisarzem i plastykiem, który wyprzedzał swoją epokę. 19 listopada 1942 roku w Drohobyczu Brunon Schulz został zastrzelony przez gestapowca.
Audio
  • Czy mieszkańcy Drohobycza pamiętają o Brunonie Schulzu? (Świat Kresów/Jedynka)
  • "Druga Jesień" - cykl wydarzeń poświęconych Brunonowi Schulzowi (Świat Kresów)
Bruno Schulz - pisarz, malarz, rysownik, grafik
Bruno Schulz - pisarz, malarz, rysownik, grafikFoto: PAP/CAF/Reprodukcja

Brunon Schulz kochał Drohobycz, nie wyobrażał sobie życia poza tym miastem, w którym współżyły ze sobą trzy żywioły: polski, ukraiński i żydowski. Czy mieszkańcy Drohobycza pamiętają o nim?

- Od 2001 roku 19 listopada o godz. 11, według wspomnień o tej godzinie pisarz został zastrzelony, odbywa się w miejscu jego śmierci spotkanie ekumeniczne, wspólna modlitwa - wskazała w audycji "Świat Kresów" szefowa Centrum Polonistycznego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Drohobyczu dr Wiera Meniok.

- Coraz więcej osób dołącza do tej modlitwy, chce w niej uczestniczyć. Miejscowi, mieszkańcy też - dodała i opowiedziała o projekcie "Druga Jesień".

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w których odwiedziliśmy Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu. Spotkaliśmy się także z Andrzejem Jurkiewiczem, który realizując projekty teatralne, nawiązuje do twórczości Brunona Schulza.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Wiera Meniok (szefowa Centrum Polonistycznego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Drohobyczu), Andrzej Jurkiewicz (kierownik Teatru "Alter")

Daty emisji: 18.11.2017 i 25.11.2017

Godzina emisji: 18.14

kk/mg

Czytaj także

Drohobycz - miasto "Sklepów cynamonowych"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 19:40
W kolejnym magazynie "Świat Kresów" opowiadaliśmy o Drohobyczu i związkach Brunona Schulza z tym miastem.
rozwiń zwiń