Podróż do Truskawca, dawnego uzdrowiska

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 17:00
W kolejnym odcinku magazynu "Świat Kresów" dźwiękowa opowieść o Truskawcu, słynnym uzdrowisku okresu międzywojennego, dziś znajdującym się w granicach Ukrainy.
Audio
Truskawiec
TruskawiecFoto: PAP/Ukrinform

Po kurorcie popularnym wśród elit II Rzeczpospolitej oprowadza Andrzej Jurkiewicz, truskawiecki pisarz i publicysta. - Opowiadają, że w każdą niedzielę do Truskawca przyjeżdżał Bruno Schulz, dlatego, że to było takie kulturalne miejsce, tu było sporo koncertów i wydarzeń kulturalnych i artystycznych - wspomina Andrzej Jurkiewicz.

Zaglądamy także do słynnej willi "Goplana" wybudowanej przez Rajmunda Jarosza, który przyczynił się do rozwoju Truskawca. Po willi, w której mieści się obecnie muzeum artysty Michajła Biłasa oprowadza dyrektorka muzeum Olena Biłas-Berezowa. Pokazuje witraż, który pochodzi z Krakowa, a który był kiedyś własnością dawnego gospodarza. - Na witrażu przedstawiona jest pierwsza XIX-wieczna pijalnia wody mineralnej z Truskawca o nazwie "Nastusia" - mówi dyrektorka.  Opowiada też o twórczości Biłasa.

Z audycji możemy dowiedzieć się, jaki styl w architekturze pojawił się na tych terenach w latach 2-tych ubiegłego wieku.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Andrzej Jurkiewicz (dziennikarz, publicysta, reżyser teatralny, pisarz), Olena Biłas-Berezowa (dyrektorka muzeum artysty Michajła Biłasa)

Data emisji: 2.12.2017

Godzina emisji: 18.10

ag

Czytaj także

Wyprawa do krainy Hucułów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 19:00
Pokucie i Huculszczyzna - pogórze wschodnich Karpat, tajemnicza ziemia Hucułów dziś leżąca w granicach Ukrainy. To tu przenieśliśmy się w audycji "Świat Kresów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Legionów Polskich aż po dzisiejszą Rumunię

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" podążyliśmy szlakiem polskich legionistów, którzy w październiku 1914 roku walczyli w Karpatach, na dawnym pograniczu polsko-rumuńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orawa, czyli Kresy południowe

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 19:53
Orawa to kraina rozpięta między Polską, Węgrami i Słowacją. Na ziemiach tych przetrwała polska mowa. Często mówi się, że tam właśnie dokonał się czwarty rozbiór Polski, a Węgrzy robili z Polakami to, co trzej inni zaborcy.
rozwiń zwiń