Wspomnienia Angielki mieszkającej na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 18:10
W audycji "Świat Kresów" omawiamy książkę "Angielka na Kresach. Wspomnienia z lat 1923-1939".
Audio
  • Przedwojenne Kresy oczami Angielki (Świat Kresów/Jedynka)
Angielka na Kresach. Wspomnienia z lat 1923-1939
"Angielka na Kresach. Wspomnienia z lat 1923-1939"Foto: Gdański Kantor Wydawniczy

Irene Bochwic-Radwan mieszkała na Kresach, na Ziemi Nowogródzkiej, w okresie międzywojennym. Była żoną ziemianina Lucjana Bochwica. Swoje wspomnienia z tamtego okresu spisała nadając im tytuł "Angielka na Kresach".

Krystyna Jabłońska z domu Bochwic wspomina, że gniazdem rodzinnym były Waszkowce. Tam się wychowały dzieci Floriana, uważanego za założyciela rodu. - My znamy tę część rodziny, która pochodzi od Floriana Bochwica, który był jednym z pierwszych polskich filozofów - mówi Krystyna Jabłońska. Rodzina żyła trochę na Litwie, a trochę na Białorusi. Florian ożenił się z Pauliną Majewską, która była siostrzenicą Adama Mickiewicza. Z tego małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci: Lucjan I, Jan, Otton, Roman i córka Amelia. Synem Lucjana I był Lucjan II, a synem tego Lucjana również Lucjan III. I to on ożenił się z tytułową Angielką.

Z kolei Alina Ludkiewicz, też spokrewniona z rodem Bochwic wyjaśnia, jak doszło do tłumaczenia wspomnień. - Oryginał to był maszynopis, który stał na półce od ładnych paru lat - mówi. A że w życiu każdego jest taki moment, że chce poznać korzenie, więc Alina zainteresowała się tekstem. I doszła do wniosku, że to nie tylko historia rodziny, ale też historia Kresów.

Jak odebrała Kresy Angielka? Jak je opisywała? Posłuchaj całej audycji, w trakcie której można wysłuchać fragmentów wspomnień angielskiej autorki.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Gość: Krystyna Jabłońska z domu Bochwic, Alina Ludkiewicz (brat jej babci był mężem Angielki, tłumaczka wspomnień)

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 18.10

ag/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słynny bałak, czyli mowa przedwojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 18:35
Bałak jest zwierciadłem wieloetniczności, wielonarodowości dawnej Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żołnierz z ducha" - spektakl poświęcony Józefowi Piłsudskiemu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 19:00
Jaki był w oczach przyjaciół i najbliższych, jak postrzegali Ziuka ci, z którymi krystalizował wizję o niepodległości? O tym opowiada sztuka Alwidy A. Bajor. Premiera tego przedstawienia przewidziana jest na 16 marca w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Post na Wileńszczyźnie. Kalwaria Wileńska kopią kalwarii w Jerozolimie

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 19:39
Czas Wielkiego Postu to też czas opowieści o kalwariach, które były replikami Ziemi Świętej. Na dawnych Kresach Rzeczpospolitej takich kalwarii było wiele, ale w dzisiejszej audycji zatrzymujemy się przy jednej – Kalwarii Wileńskiej.
rozwiń zwiń