Huculski folklor. Magia i prawda życia

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 13:41
Tym razem w audycji wyruszyliśmy w niezwykły świat folkloru i kultury ludowej Huculszczyzny, karpackiej krainy leżącej niegdyś na Kresach Rzeczpospolitej.
Audio
  • Dr Adriana Świątek o tradycjach Huculszczyzny (Świat Kresów/Jedynka)
Huculszczyzna
HuculszczyznaFoto: Adriana Świątek

Dlaczego ten region fascynował polskich artystów i literatów? Dlaczego budził tak ogromne zainteresowanie polskich elit kulturalnych?

- Mityczna i magiczna kraina to bardzo trafne określenia. Pierwsze kroki na Huculszczyźnie, moment faktycznej obecności wśród Hucułów to to, co dla mnie osobiście jest najważniejsze. Spotkanie z ludźmi i z prawdą ich życia sprawiło, że Huculszczyzna stała się moją duchową ojczyzną - mówiła w "Świecie Kresów" dr Adriana Świątek z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, która od lat studiuje świat huculskiej kultury. W audycji opowiadała też o tym, jak wygląda huculskie wesele.

Audycję wzbogaciliśmy fragmentami prozy Antoniego Ossendowskiego oraz huculską muzyką.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Adriana Świątek (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie)

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 18.16

abi/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oficjaliści - pomost pomiędzy szlachtą a chłopami

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 17:00
- Oficjaliści dworscy to ludzie z pogranicza dworu i wsi. Typowy oficjalista to zaufany menedżer majątku ziemskiego mieszkający w budynku dworskim nieopodal kresowego pałacu - mówi Marcin Niewalda. W audycji rozmawialiśmy o jego książce pt. "Święta - Nieświęta. Oficjaliści prywatni i ich świat".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Lwów kiedyś i obecnie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 13:10
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" odwiedzamy Radio Lwów. Przypominamy znaczenie tej rozgłośni w okresie miedzywojennym, wykraczające daleko poza popularną "Lwowską wesołą falę". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wileńskie czasopiśmiennictwo

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 18:11
W audycji z cyklu "Świat Kresów" mówiliśmy tym razem o wileńskim czasopiśmiennictwie, a także o materiałach źródłowych dotyczących dziejów Wilna i Wileńszczyzny zamieszczanych od lat na kartach kwartalnika "Znad Wilii".
rozwiń zwiń