"Świat Kresów" na Pop Iwanie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 08:15
W pierwszym, powakacyjnym odcinku audycji "Świat Kresów" powróciliśmy w Karpaty, by przypomnieć dzieje Obserwatorium Astronomicznego na Pop Iwanie.
Audio
  • "Świat Kresów" na Pop Iwanie (Świat Kresów/Jedynka)
Obserwatorium astronomiczno-meteorologiczne
Obserwatorium astronomiczno-meteorologiczne Foto: Igor Chus/Shutterstock

W lipcu - 80 lat temu - oddano do użytku obserwatorium astronomiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Biały Słoń, jak niekiedy określano tę budowlę, znajdował się na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m w Karpatach Wschodnich. Było to jedno z dwóch najnowocześniejszych obserwatoriów wysokogórskich w ówczesnej Europie. Jednak już rok później, wraz z wybuchem II wojny światowej zostało zamknięte.

W 2016 r. Uniwersytet Warszawski i Przykarpacki Uniwersytet Narodowy rozpoczęły remont kompleksu, by stworzyć ośrodek współpracy akademickiej i badań botanicznych, geologicznych, sejsmologicznych, meteorologicznych, astronomicznych i ornitologicznych.

- Obserwatorium na Pop Iwanie jest symbolem współpracy, która się na nowo odradza na tych terenach. To jest nie tylko symbol polskiej przedwojennej myśli technicznej ale również jest to w tej chwili instytucja, z której będą korzystali naukowcy i studenci - mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Od lata 2016 roku, znajdowała się w budynku stacja ukraińskiego ratownictwa górskiego. 16 września 2017 roku otwarto polsko-ukraińską stację ratownictwa górskiego, partnerem z polskiej strony jest GOPR.

Jaka była historia tego obiektu? Kim byli ludzie, którzy zainicjowali budowę obserwatorium? Kim byli ci, którym przypadła w udziale wojenna ewakuacja obiektu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Leszek Rymarowicz (znawca Karpat z Krakowa), dr Jan Malicki (dyrektor Studium Europy Wschodniej UW), Igor Cependa (rektor Przykarpackiego Uniwersytetu w Iwano-Frankiwsku), Jerzy Kwieciński (minister inwestycji i rozwoju), Krzysztof Szczurek (naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR), Wasyl Ficek (ratownik z Pop Iwana), Tomas Brynda (ratownik z Pop Iwana), płk Włodzimierz Czarnecki (szef służb ratowniczych obwodu iwanofrankiwskiego)

Data emisji: 1.09.2018

Godzina emisji: 18.13

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obserwatorium na Pop Iwanie symbolem naukowej współpracy polsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 13:16
Na szczycie Pop Iwan w Czarnohorze odbyły się obchody osiemdziesiątej rocznicy otwarcia obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń