X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bracia Narutowiczowie: Polacy, Litwini, Żmudzini, Europejczycy

Stulecie niepodległości to okazja do przedstawienia ludzi z dawnych Kresów, którzy w latach tworzenia polskiego państwa dokonywali niełatwych, a czasem i zaskakujących wyborów. Stanisław Narutowicz był sygnatariuszem Aktu Niepodległości Litwy, a jego brat Gabriel - pierwszym prezydentem odrodzonej Polski.
Stanisław Narutowicz (L) i Gabriel Narutowicz (P)
Stanisław Narutowicz (L) i Gabriel Narutowicz (P)Foto: NAC
O Audycji

Historyk i publicysta dr Jan Skłodowski powiedział, że bracia czuli obywatelami dawnej Rzeczypospolitej i uważali za Litwinów w rozumieniu historycznym. - Wtedy obywatelstwo było rozumiane w kategoriach politycznych a nie etnicznych. Wobec tego kultywowali język polski, kulturę i tradycję polską. W momencie, kiedy i Litwa, i Polska się tworzyły to Stanisław czuł się tym, który powinien dążyć do odrodzenia państwa litewskiego, ale będąc Polakiem – powiedział gość audycji.

Polacy, Litwini, Żmudzini, Europejczycy - wydaje się, że wszystkie te określenia pasują do braci Narutowiczów. – To była bardzo stara patriotyczna rodzina pochodzenia litewskiego od Natura będącego w ich głębokich korzeniach – przyznał dr Krzysztof Jabłonka.

Gabriel i Stanisław cechowali się stanowczym negatywnym nastawieniem wobec rusyfikacji, która była przypadłością ich ziemi rodzinnej. Kształcili się w Lipawie właśnie po to, by nie ulegać rusyfikacji. Wrażliwość socjalistyczną trzymali w rozumieniu tym dawniejszym, jeszcze nieskażonym komunizmem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.   

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Jan Skłodowski (historyk i publicysta), dr Krzysztof Jabłonka (historyk)

Data emisji: 25.11.2018

Godzina emisji: 18.15

abi

Playlista