Bracia Narutowiczowie: Polacy, Litwini, Żmudzini, Europejczycy

Stulecie niepodległości to okazja do przedstawienia ludzi z dawnych Kresów, którzy w latach tworzenia polskiego państwa dokonywali niełatwych, a czasem i zaskakujących wyborów. Stanisław Narutowicz był sygnatariuszem Aktu Niepodległości Litwy, a jego brat Gabriel - pierwszym prezydentem odrodzonej Polski.
Stanisław Narutowicz (L) i Gabriel Narutowicz (P)
Stanisław Narutowicz (L) i Gabriel Narutowicz (P)Foto: NAC
O Audycji

Historyk i publicysta dr Jan Skłodowski powiedział, że bracia czuli obywatelami dawnej Rzeczypospolitej i uważali za Litwinów w rozumieniu historycznym. - Wtedy obywatelstwo było rozumiane w kategoriach politycznych a nie etnicznych. Wobec tego kultywowali język polski, kulturę i tradycję polską. W momencie, kiedy i Litwa, i Polska się tworzyły to Stanisław czuł się tym, który powinien dążyć do odrodzenia państwa litewskiego, ale będąc Polakiem – powiedział gość audycji.

Polacy, Litwini, Żmudzini, Europejczycy - wydaje się, że wszystkie te określenia pasują do braci Narutowiczów. – To była bardzo stara patriotyczna rodzina pochodzenia litewskiego od Natura będącego w ich głębokich korzeniach – przyznał dr Krzysztof Jabłonka.

Gabriel i Stanisław cechowali się stanowczym negatywnym nastawieniem wobec rusyfikacji, która była przypadłością ich ziemi rodzinnej. Kształcili się w Lipawie właśnie po to, by nie ulegać rusyfikacji. Wrażliwość socjalistyczną trzymali w rozumieniu tym dawniejszym, jeszcze nieskażonym komunizmem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.   

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Jan Skłodowski (historyk i publicysta), dr Krzysztof Jabłonka (historyk)

Data emisji: 25.11.2018

Godzina emisji: 18.15

abi

Playlista